My Favorite Movies


  MoozicMon's Rating My Rating
1
Viva Las Vegas 1964,  PG)
Viva Las Vegas
Brilliant team of Elvis with Ann-Margaret. Great songs. Pity "The Boss" was cut from the final movie edit.
2
Blue Hawaii 1961,  PG)
Blue Hawaii
Argubably the best "post-army" movie Elvis made. Great music,reasonable story line for a Hal B. Wallis production.
3
Loving You 1957,  G)
Loving You
Loosely based on Elvis' rise to fame. Not too demanding on Elvis' acting ability. Music carried this movie off well.
4
Elvis: That's the Way It Is 1999,  PG)
Elvis: That's the Way It Is
ELVIS Warts & all on his recapturing the Vegas Market as an entertainer
5
Honeymoon in Vegas 1992,  PG-13)
Honeymoon in Vegas
Great movie soundtrack,that's all.
6
Elvis: Aloha from Hawaii 2004,  Unrated)
Elvis: Aloha from Hawaii
Great TV Special originally taking ELVIS to a worldwide market. Col. Tom Parker hated travelling but pulled off his management skills to set this up for Elvis to rake in the $$$$
7
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Great off-beat comeody,great music & great cameo appearances. Ray Charles alone is worth the price to see.
8
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
Blues Brothers 2000
Not a patch on the original with John Belushi missing (R.I.P)
9
K-9 1989,  PG-13)
K-9
This movie never went to the dogs but will appeal to every dog owner. We love it. James Belushi as "the cop" is great. His partner Jerry Lee makes him look good.
10
Honkytonk Man 1982,  PG)
Honkytonk Man
Clint Eastwood's love of Country Musiic is well told. Cameo to see Marty Robbins was great
11
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Clint Eastwood & Gene Hackman together on the screen pulled this movie out of despair. No great storyline,but great acting by Eastwood & Hackman saved it.
12
Where Eagles Dare 1969,  PG)
Where Eagles Dare
This was more Richard Burton's movie than Clint Eastwood's. Great story told well.
13
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
Made my day watching it with Clint's brilliant charectorization of Harry the cop.
14
The Wild One 1953,  Unrated)
The Wild One
Became a cult movie. Brando's performance great & movie introduces Lee Marvin in his first major role. Leith Steven'd music score was good to hear.
15
One Eyed Jacks 1961,  PG-13)
One Eyed Jacks
As a movie director, Marlon Brando looses the plot directing himself & cast.
16
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A Story that needed to be told. Brando deserved his Oscar for the performance he gave.
17
On the Waterfront 1954,  Unrated)
On the Waterfront
Brando & Rod Steiger 2 method actors fighting it out with their screen performances with Brando taking his first Oscar. Great storyline of how Unions controlled "the waterfront".
18
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
Good performances all round of a classic. Costner how ever isn't the ideal person to play Robin Hood like Erol Flynn did.
19
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
Whitney Houston's film more so than Kevin Costner
20
No Way Out 1987,  R)
No Way Out
The sex scenes warm this movie up. Good pairing of Gene Hackman & Kevin Costner.
21
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
Great story. Cameo appearance by Burt Lancaster as "Shoeless" Jackson was Burt's last movie. Good entertainment value.
22
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
The best mob movie since "The Godfather" was made. Robert DeNiro as "Big Al" Capone was brilliant. Kevin Costner's performance as Elliott Ness shows him as a more caring G-man than Robert Stack in the TV series.. Brian DePalma's film masterpiece is larger-than-life depiction of the mob rule in Chicago. Classic confrontaion between good Vs evil.
23
Hatari! 1962,  G)
Hatari!
Henry Mancini's music score was brilliant. One of John Wayne's better action movies well told. Good romantic interest is well told & believable in performances given. Red Button's role was a gem.
24
Rio Grande 1950,  Unrated)
Rio Grande
A Classic for Wayne fans. Good direction by John Ford
25
The Cowboys 1974,  PG)
The Cowboys
Mama don't let your baby's grow up to be cowboys,when John Wayne is around. He will make men of them & he did in this great movie.
26
True Grit 1969,  G)
True Grit
John Wayne deserved his Oscar as Rooster Cockburn.
27
The Shootist 1976,  PG)
The Shootist
Sadly this was John Wayne's last film. Worth the watch. Not in the same class as "True Grit".
28
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Loosely following the story of Johnny Cash.
29
Von Ryan's Express 1965,  PG)
30
The Man with the Golden Arm 1955,  Unrated)
31
Suddenly 1954,  Unrated)
32
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
33
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
34
Sinatra and the Rat Pack 2002,  Unrated)
35
Psycho 1960,  R)
Psycho
Alfred Hitchcock's masterpiece "The Showe" scene is well directed & will be well rememembered for all time
36
Rear Window 1954,  PG)
37
The Birds 1963,  PG-13)
38
Full Metal Jacket 1987,  R)
39
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
40
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
41
Carnal Knowledge 1971,  R)
42
A Few Good Men 1992,  R)
43
The Shining 1980,  R)
44
Sister Act 1992,  PG)
45
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
46
The Rose 1979,  R)
47
Beaches 1988,  PG-13)
48
Ruthless People 1986,  R)
49
12 Angry Men 1997,  PG-13)
50
Gone With the Wind 1939,  G)
51
The Girl Can't Help It 1956,  Unrated)
52
High School Confidential! 1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments