My Favorite Movies


  moonswirl's Rating My Rating
1
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
One of my favorites!
2
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Loved it!
3
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
christopher walken is awesome
4
Burnt Offerings 1976,  R)
Burnt Offerings
this one scared the pants off me when i was little
5
Memento 2000,  R)
6
Bartleby 2001,  PG-13)
Bartleby
kind of annoying, but i'll watch anything starring crispin glover
7
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
go crispin!
8
River's Edge 1986,  R)
9
Willard 2003,  PG-13)
10
Tales from the Gimli Hospital 1988,  Unrated)
11
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
i just love rik mayall
12
The Saddest Music in the World 2003,  R)
The Saddest Music in the World
an all-time fave
13
Cowards Bend the Knee 2003,  Unrated)
14
Better Off Dead 1985,  PG)
15
Dead Poets Society 1989,  PG)
16
Evil Dead 2 1987,  R)
17
Benny & Joon 1993,  PG)
18
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
19
The Breakfast Club 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments