My Favorite Movies


  MoonLily's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
5
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
War of the Worlds 2005,  PG-13)
10
Transformers 2007,  PG-13)
11
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
16
Labyrinth 1986,  PG)
17
Resident Evil 2002,  R)
18
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
19
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
20
The Dark Crystal 1982,  PG)
21
Dante's Peak 1997,  PG-13)
22
Volcano 1997,  PG-13)
23
Dune 1984,  PG-13)
24
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
25
Jaws 1975,  PG)
26
Jaws 2 1978,  PG)
27
Jaws 3 1983,  PG)
28
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
29
Die Hard 1988,  R)
30
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
31
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
32
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
33
The Wild 2006,  G)
34
Shark Attack 1999,  R)
Shark Attack
If you like action, mystery, thrillers, & Horror movies. And you are a shark movie fan then you like this movie. Sit down see you like it.
35
Shark Attack 2 2000,  R)
36
Shark Attack 3: Megalodon 2002,  R)
37
Blade 1998,  R)
38
Blade II 2002,  R)
39
Blade: Trinity 2004,  R)
40
Flicka 2006,  PG)
41
The Last Mimzy 2007,  PG)
42
Snakes on a Plane 2006,  R)
43
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
44
FernGully 2 - The Magical Rescue 1992,  G)
45
The Craft 1996,  R)
46
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
If you like Garfield's comic misadventures, then you like this movie. You'll laud your butt off, then you need see this movie.
47
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
love Garfield! If you like the first Garfield movie, you will love this movie. This movie is even funnier than the first movie. It is a movie you can sit down with your faimly & friend & in joy. Garfield and a royal cat are mistaken for one another, and live each other's lives.
48
Doom 2005,  R)
49
Jurassic Park 1993,  PG-13)
50
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
51
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
52
Lake Placid 1999,  R)
53
Ice Age 2002,  PG)
54
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
55
Dinotopia 2004,  Unrated)
56
Underworld 2003,  R)
57
Underworld: Evolution 2006,  R)
58
The Wizard of Oz 1939,  G)
59
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
60
Children of the Corn 1984,  R)
61
Beetlejuice 1988,  PG)
62
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
63
Black Beauty 1994,  G)
64
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
65
The Black Stallion Returns 1983,  PG)
66
The Black Stallion 1979,  G)
67
How to Train Your Dragon 2010,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments