My Favorite Movies
| moonkist1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mission To Mars 2000, PG) |
|
| 2 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 3 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 4 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 5 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 6 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 7 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 8 |
Starman 1984, PG-13) |
|
| 9 |
Braveheart 1995, R)
If you haven't seen this movie, you must have been in the clouds! Every woman would love how this man goes to such lengths to 'win' his fair lady. |
|
| 10 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 11 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 12 |
Contact 1997, PG) |
|
| 13 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 14 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 15 |
The Thin Blue Line 1988, Unrated) |
|
| 16 |
Bed of Roses 1996, PG) |
|
| 17 |
Powder 1995, PG-13) |
|
| 18 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13) |
|
| 19 |
Star Trek: The Motion Picture 1979, G) |
|
| 20 |
Star Wars vs. Star Trek , Unrated) |
|
| 21 |
The Secret of Roan Inish 1994, PG) |
|
| 22 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 23 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |























