My Favorite Movies


  MoonDaphne's Rating My Rating
1
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
2
Ghostbusters 1984,  PG)
3
Ghostbusters 2 1989,  PG)
4
Back to the Future 1985,  PG)
5
Back to the Future Part III 1990,  PG)
6
Back to the Future Part II 1989,  PG)
7
Dick Tracy 1990,  PG)
8
Fame 1980,  R)
9
Mary Poppins 1964,  G)
10
Batman 1989,  PG-13)
11
Batman Returns 1992,  PG-13)
12
Batman Forever 1995,  PG-13)
13
Batman & Robin 1997,  PG-13)
14
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
15
Sister Act 1992,  PG)
16
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
17
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
18
The Majestic 2001,  PG)
19
The Mask 1994,  PG-13)
20
Ghost Ship 2002,  R)
21
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
22
House on Haunted Hill 1999,  R)
23
Silent Hill 2006,  R)
24
North by Northwest 1959,  Unrated)
25
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
26
Man on the Moon 1999,  R)
27
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
28
The Frighteners 1996,  R)
29
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
30
The Terminal 2004,  PG-13)
31
Big Fish 2004,  PG-13)
32
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
33
Click 2006,  PG-13)
34
Critters 1986,  PG-13)
35
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
36
Dragonfly 2002,  PG-13)
37
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
38
Hide and Seek 2005,  R)
39
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
40
The Hot Chick 2002,  PG-13)
41
Fahrenheit 451 ,  Unrated)
42
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
43
Forrest Gump 1994,  PG-13)
44
Four Rooms 1995,  R)
45
Clueless 1995,  PG-13)
46
Godzilla 1998,  PG-13)
47
Gothika 2003,  R)
48
Gremlins 1984,  PG)
49
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
Gremlins 2: The New Batch
One of my favourites
50
Jumanji 1995,  PG)
51
The Addams Family 1991,  PG-13)
52
Addams Family Values 1993,  PG-13)
53
War of the Worlds 2005,  PG-13)
54
The Island 2005,  PG-13)
55
Meet the Parents 2000,  PG-13)
56
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
57
Men in Black 1997,  PG-13)
58
Men in Black II 2002,  PG-13)
59
True Lies 1994,  R)
60
Liar Liar 1997,  PG-13)
61
Monster House 2006,  PG)
62
Monsters, Inc. 2001,  G)
63
Finding Nemo 2003,  G)
64
National Treasure 2004,  PG)
65
Say It Isn't So 2001,  R)
66
13 Ghosts 1960,  Unrated)
67
The Polar Express 2004,  G)
68
Toy Story 1995,  G)
69
Toy Story 2 1999,  G)
70
V for Vendetta 2006,  R)
71
Metropolis 1927,  PG-13)
72
Blade Runner 1982,  R)
73
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I've just seen this film yesterday!
74
The Number 23 2007,  R)
75
The Wicker Man 2006,  PG-13)
76
The Family Man 2000,  PG-13)
77
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
78
Serendipity 2001,  PG-13)
79
The Notebook 2004,  PG-13)
80
The Lake House 2006,  PG)
81
Dead Silence 2006,  R)
82
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
83
The Faculty 1998,  R)
84
Sleepy Hollow 1999,  R)
85
Taxi Driver 1976,  R)
86
Léon (The Professional) 1994,  R)
87
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
Nice film
88
Hairspray 2007,  PG)
89
Ratatouille 2007,  G)
90
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
91
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
92
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
93
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
94
The Truman Show 1998,  PG)
95
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
96
Tootsie 1982,  PG)
97
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
98
Just Married 2003,  PG-13)
99
Thelma & Louise 1991,  R)
100
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
101
When Harry Met Sally 1989,  R)
102
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
103
You've Got Mail 1998,  PG)
104
Falling in Love 1984,  PG-13)
105
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
106
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
107
The Shining 1980,  R)
108
Meet the Robinsons 2007,  G)
109
Misery 1990,  R)
Misery
I love this film!
110
The Game 1997,  R)
111
The People Under The Stairs 1991,  R)
112
Creepshow 1982,  R)
113
Me, Myself & Irene 2000,  R)
114
Twister 1996,  PG-13)
115
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
116
Weird Science 1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments