My Favorite Movies
| moonchild8's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Career Girls 1996, R) |
|
| 2 |
Big Wednesday 1978, PG) |
|
| 3 |
Strange Days 1995, R) |
|
| 4 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 5 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 6 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 7 |
sex, lies, and videotape 1989, R) |
|
| 8 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 9 |
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979, G) |
|
| 10 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 11 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 12 |
Last Days 2005, R) |
|
| 13 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 14 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 15 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 16 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 17 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 18 |
The Crow 1994, R) |
|
| 19 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 20 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 21 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 22 |
Dogfight 1991, R) |
|
| 23 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 24 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 25 |
The Piano 1993, R) |
|
| 26 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 27 |
Salvador 1986, R) |
|
| 28 |
Finding Graceland 1998, PG-13) |




























