My Favorite Movies


  moodyb's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
one of the best films ever made from one of the best film makers of his generation. superbly made and acted. this film leaves you totally devastated by just how bad things can get.
2
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
one of the best films of the 80s. lynch's masterpiece. a simply stunning, disturbing and essential piece of cinema.
3
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
the funniest film ever made. the pure genius of kubrick and sellers is very much evident here in what is an extremely funny satire and worryingly accurate at the same time.
4
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
one of the quintessential british comedy's. perfect in every way. acting, script etc. also lets me not feel so bad about drinking too much.
5
Wonderland 1999,  R)
Wonderland
one of micheal winterbottoms earlier films. a kind of london based magnolia that is sadly underrated and seen by hardly anyone. it tells the sepearate stories of each member of a diysfunctional family over the space of two or three days and how they link together. its a film about real life and real people and provides an honest look at life on just how empty and lonely we are, but also shows the happy times too and that above all life is never straight foward. great music by micheal nyman in which each character has their own piece of music.
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
pure perfection. superbly directed and acted. great music. fuck eastwood, this is the best western of all time.
7
12 Angry Men 1997,  PG-13)
8
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
quite simply a masterpiece. again a very much open ended and hard to understand film, but once you understand whats going on you realise just how excellent this film is.
9
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever)
a real harrowing but worringly accurate film. one of the few directors who isn't frightened to show us what we, the human race are really like. the way moodysson does it is devastating and leaves you questioning your humanity.
10
Pi 1998,  R)
Pi
an incredible film superbly shot in black and white and brilliantly edited. a great intelligent story that really gets you thinking.
11
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
a superbly made and beautiful film portraying the life of one of musics's natural geniouses. great performance from tom hulce as mozart and f murry abrahams best ever performance. the music is superb and the film is brilliantly made by milos forman, it totally deserved it's oscars.
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
one of the all time greats. everything about this film is perfect.
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
Donnie Darko 2001,  R)
17
Fargo 1996,  R)
18
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
more perfect film making from leone. though it should be as it took long enough to make.
19
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
one of the funniest films of all time. superb performences from every single actor, particularly john goodman and john turturro. the script and acting are spot on, this the coen brothers at their very best.
20
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
wes andersons best film. a superbly made and acted story which is both funny and touching.
21
Miller's Crossing 1990,  R)
22
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
an exceptional film.
23
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
a brilliant an incredibly original film that is both funny and surprisingly moving in places. it could of gone all wrong and that rested on how bruce campbell's central performance as elvis and thankfully he pulls it off superbly.
24
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
a haunting and beautifully shot film. james woods is excellent too.
25
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
a brilliantly made film. superbly acted and scripted. both funny and touching. great soundtrack too.
26
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
the insane genius of terry gilliam at it's best with great performances from depp and del toro taking you on an incredibly enterteaining and funny journey of drugs and flooded hotel rooms.
27
Kevin & Perry Go Large 2000,  R)
Kevin & Perry Go Large
pure genius!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments