Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  monomeruki1's Rating My Rating
1
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
Epic and adventurous. From the beginning of this movie, it's a thrill. You never know what will happen next, and you never know if the main characters are going to survive or die.
2
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth) 2009,  G)
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth)
This movie is a very educational, and it shows you how the world truly is. The world is cruel, dangerous, rough, but overall, there are funny moments, and sweet memories to remember your days by. If you want to cry, laugh, smile, and be scared for those animals in the stories, then be sure to watch Earth. Beautiful, and a masterpiece.
3
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
A funny film created to all of those who want to be in the fashion agency. It's also very interesting and very refreshing to watch; If only the devil really wore Prada.
4
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
6
Beetlejuice 1988,  PG)
7
Doubt 2008,  PG-13)
Doubt
It looks like a very intense movie, I so want to watch it.
8
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Very interesting film. It is educational, and very fun to watch. Not much action, but it has a hint of comedy.
9
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth
A very adventurous film, and so fun to watch, too. Once you start watching ti, you can't stop!
10
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
I love this film so much! I read the book before the movie was announced made, and they were both evenly matched. It is as magical and adventurous as the book, and I love it to death!
11
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
A pretty cool film; It's not much, but it's worth watching.
12
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Great, great, great! Tim Burton, do I need to say more? :)
13
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
I love Alice in Wonderland, because it's weird, and now that both Johnny Depp and Ann Hathaway are in the new one, it just keeps better and better!
14
Tropic Thunder 2008,  R)
15
Frankenweenie ,  Unrated)
16
Next 2007,  PG-13)
17
Underworld: Evolution 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments