My Favorite Movies


  monicaenescu's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Alexander 2004,  R)
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
4
American History X 1998,  R)
5
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
6
Into the Wild 2007,  R)
7
American Beauty 1999,  R)
8
Closer 2004,  R)
9
Requiem for a Dream 2000,  R)
10
Braveheart 1995,  R)
11
Yes Man 2008,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
The Matrix 1999,  R)
14
Donnie Darko 2001,  R)
15
Little Miss Sunshine 2006,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
18
American Psycho 2000,  R)
19
Girl, Interrupted 1999,  R)
20
Chapter 27 2006,  R)
21
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
22
The Silence of the Lambs 1991,  R)
23
Hannibal 2001,  R)
24
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
25
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
26
Legends of the Fall 1994,  R)
27
Surviving Picasso 1996,  R)
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
30
Sleepy Hollow 1999,  R)
31
Finding Neverland 2004,  PG)
32
Chocolat 2000,  PG-13)
33
Arizona Dream 1993,  R)
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
35
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
36
Primal Fear 1996,  R)
37
The Painted Veil 2006,  PG-13)
38
Seven (Se7en) 1995,  R)
39
Pay It Forward 2000,  PG-13)
40
The Holiday 2006,  PG-13)
41
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
42
Cold Mountain 2003,  R)
43
Alfie 2004,  R)
44
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
45
The Truman Show 1998,  PG)
46
In Bruges 2008,  R)
47
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
48
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
49
Being John Malkovich 1999,  R)
50
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
51
The Libertine 2004,  R)
52
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
53
Interview with the Vampire 1994,  R)
54
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
55
About a Boy 2002,  PG-13)
56
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
57
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
58
The Others 2001,  PG-13)
59
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
60
The Passion of the Christ 2004,  R)
61
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
62
Lean on Me 1989,  PG-13)
63
Pan's Labyrinth 2006,  R)
64
Dead Poets Society 1989,  PG)
65
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
66
Good Will Hunting 1997,  R)
67
Brokeback Mountain 2005,  R)
68
Beetlejuice 1988,  PG)
69
There Goes My Baby 1994,  R)
70
The Machinist 2003,  R)
71
The Dark Knight 2008,  PG-13)
72
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
73
Rain Man 1988,  R)
74
Gone With the Wind 1939,  G)
75
The Sound of Music 1965,  G)
76
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
77
The Hours 2002,  PG-13)
78
Transamerica 2005,  R)
79
Notes on a Scandal 2006,  R)
80
Milk 2008,  R)
81
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
82
Awake 2007,  R)
83
Hard Candy 2005,  R)
84
The Butterfly Effect 2004,  R)
85
The Terminal 2004,  PG-13)
86
Changeling 2008,  R)
87
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
88
Cast Away 2000,  PG-13)
89
Awakenings 1990,  PG-13)
90
Casanova 2005,  R)
91
K-PAX 2001,  PG-13)
92
Doubt 2008,  PG-13)
93
Freedom Writers 2007,  PG-13)
94
The Ron Clark Story (The Triumph) 2006,  PG)
95
Little Ashes 2008,  R)
96
Ask the Dust 2006,  R)
97
The Bucket List 2007,  PG-13)
98
Frida 2002,  R)
99
The Great Debaters 2007,  PG-13)
100
The Emperor's Club 2002,  PG-13)
101
Gladiator 2000,  R)
102
And When Did You Last See Your Father? (When Did You Last See Your Father?) 2007,  PG-13)
103
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
104
Coraline 2009,  PG)
105
Shutter Island 2010,  R)
106
Inception 2010,  PG-13)
107
The Social Network 2010,  PG-13)
108
L.A. Confidential 1997,  R)
109
Mr. Nobody 2009,  Unrated)
110
Inglourious Basterds 2009,  R)
111
Casino Jack 2010,  R)
112
An Education 2009,  PG-13)
113
Nowhere Boy 2010,  R)
114
The King's Speech 2010,  PG-13)
115
Volver 2006,  R)
116
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
117
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
118
Biutiful 2010,  R)
119
Eat Pray Love 2010,  PG-13)
120
The Village 2004,  PG-13)
121
Goya's Ghosts 2006,  R)
122
Little Children 2006,  R)
123
Cracks 2011,  R)
124
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
125
In A Better World 2011,  R)
126
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments