My Favorite Movies


  mondoeire's Rating My Rating
1
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
one of the best films i've ever seen, for twists and story its pure genius and probably a cast to die for by any director
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
it is probably one of the best films i have ever seen, story was brilliant and heath and aaron played phenominal parts in the film will see a few more times before it leaves the cinema. Fantastic film
3
Crank 2006,  R)
Crank
this film is unreal from start to finish this film has everything, it is one of the best films i have seen this year would recomend anyone looking for a no nosense film to watch
4
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
one of the best action films on offer at the moment, recomend it to anyone
5
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
it is a great origins story and robert downey jr. is fantastic in this, plays the part so well, recomend it
6
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
this is by far the comedy film of the year nothing close to it this year yet
7
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
this is a cult classic that nobody should miss out on
8
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
Run Fatboy Run
he just keeps getting funnier, what agreat film, full of laughs, fantastic
9
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
this is a great film was such a good stories for of laughs and enjoyable story telling ferrell is fantastic, thompson is so funny. would recomend anyone who enjoys a laugh.
10
Big Nothing 2006,  R)
Big Nothing
was a good one it had something new round every scene very well put together
11
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
will ferrell is a genius sooo funny
12
Sin City 2005,  R)
Sin City
this film is one of the best ever made and would be criminal to miss out on such an epic. stories filmography i was in awe from the word go and is one of my all time favorites in my own personal collection
13
300 2007,  R)
300
one of the best films i have ever seen there is nothing that i would rate higher
14
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
one of the funniest films ever made
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
16
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This film has everything from great actors to great special effects it is the summer blockbuster this year
17
Doom 2005,  R)
18
Blade 1998,  R)
19
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
not quite as good as the first but still quite enjoyable
20
Blade II 2002,  R)
Blade II
this is the best in the series of the 3 although the first was so original this one just brings it to a whole new level fantastic fight scenes and great villains in the reapers all in all a great film and well worth the watch
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
probably one of the greatest films made in the 21rst century it is an epic definitely one to watch
24
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
absaloutely fantastic will smith does another brilliant performance and jaden is following in his fathers foosteps
25
We Were Soldiers 2002,  R)
26
Tears of the Sun 2003,  R)
27
Jarhead 2005,  R)
28
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
was such a good film great way to finish a trilogy of films
29
X-Men 2000,  PG-13)
30
Batman 1989,  PG-13)
31
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
this film never seems to fail no matter how many times i see it. its a classic everyone should have in their collection.
32
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
it was the better of the 3 new ones but not a patch on the originals
33
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
34
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
35
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
37
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
38
Old School 2003,  R)
39
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
was hilarious jon heder and will ferrell comedy duo antics outrageous
40
Layer Cake 2004,  R)
41
Shrek 2001,  PG)
42
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
not as good a story as first 2 but its very well done and there is tons of laughs to keep you going all the way through which is great about this franchise. just keep em comin.
43
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
i didn't think the could get any better but they did just as fresh and original as teh first
44
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
the best of the 3 and depp is fantastic as jack sparrow
47
The Last Samurai 2003,  R)
48
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
this is just a great epic film would watch it over and over again
49
Equilibrium 2002,  R)
50
Underworld 2003,  R)
51
Underworld: Evolution 2006,  R)
52
Daredevil 2003,  PG-13)
53
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
one of the best comedy films ever made, fantastic
54
Bio-Dome 1996,  PG-13)
55
Dazed and Confused 1993,  R)
56
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
57
Romeo Must Die 2000,  R)
58
Kiss of the Dragon 2001,  R)
59
Eragon 2006,  PG)
Eragon
really enoyed this one can't wait for the next installment
60
Die Hard 1988,  R)
61
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
62
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
63
Lethal Weapon 4 1998,  R)
64
Lethal Weapon 1987,  R)
65
Lethal Weapon 3 1992,  R)
66
Lethal Weapon 2 1989,  R)
67
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
was a great film mel gibson sure knows how to make a good film
68
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
69
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
70
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
71
The Jackal 1997,  R)
72
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
very enjoyable film action very good too
73
Daddy Day Camp 2007,  PG)
74
Legends of the Dark Knight: The History of Batman 2005,  Unrated)
75
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
lovely heartwarming story very enjoyable well worth a watch
76
Semi-Pro 2008,  R)
Semi-Pro
its new and got will ferrell it has to be good
77
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
The best film i have seen in 2007 and just as good if not better then the previous. If you were to look at one movie this year i recommend this one
78
The Big Nothing 2005,  Unrated)
79
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
i really enjoyed this film, was very entertaining with a great story, would recomend to all to watch
80
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
I do enjoy this film it has a great cast and so great comedy pieces in it, enjoyment for all even if you never seen a football in your life
81
Ultraviolet 2006,  PG-13)
Ultraviolet
i enjoyed it but wouldn't be rushing to watch it again mila the highlight and some of the stunts but was pretty lost most of the time
82
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
It is a very good film and the story is very well brought across well worth a look
83
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
its a great film especially with what happened before it was made, good watch well worth viewing
84
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
This is just a film and a half always will be in the collection
85
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
still as entertaining as the first time i saw it
86
Wanted 2008,  R)
Wanted
Very good film, great twist at the end, action packed from start to finished well worth the watch
87
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
wasn't expecting such a good film leo impressed me very much
88
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
brilliant film really enjoyed it
89
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
wasn't bad but could have been a lot better, ties in well but just missing something.... haven't quite put my finger on it yet
90
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
not a bad remake of a very good series on mtv all those years ago and theron.... stunning
91
Shooter 2007,  R)
Shooter
this is a great film very well put together, snipers just class
92
Hitman 2007,  R)
Hitman
i like this film alot, great adaptation of a game come movie, definately one for the dvd collection
93
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
it just grows on you, most realistic vampire film in a long time, very well put together
94
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
this is a good comedy, some great laughs. what can i say whatever seth rogan puts his hand to seems to just go really well.
95
Ant-Man 2014,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments