Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Mommyzilla's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Very possibly my favorite movie ever. :)
2
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Love it! Makes you want to dance! :)
3
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
4
Dead Again 1991,  R)
5
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
6
Hamlet 1990,  PG)
7
Henry V 1989,  PG-13)
8
Titus 1999,  R)
9
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
10
Jerry Maguire 1996,  R)
11
Ride with the Devil 1999,  R)
12
Aladdin 1992,  G)
13
Beauty and the Beast 1991,  G)
14
The Lion King 1994,  G)
15
Lady and the Tramp 1955,  G)
16
Sleeping Beauty 1959,  G)
17
Chicken Little 2005,  G)
18
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
19
Independence Day 1996,  PG-13)
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
21
Underworld 2003,  R)
22
Scream 1996,  R)
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
24
Pulp Fiction 1994,  R)
25
The Shawshank Redemption 1994,  R)
26
The Italian Job 2003,  PG-13)
27
The Mummy 1999,  PG-13)
28
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
30
Wedding Crashers 2005,  R)
31
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Great movie! Wait for the sensory overload and then watch a really great love story. :) The music is good too!
32
Braveheart 1995,  R)
33
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
LOVED it! I was afraid they'd destroy my ideal world. I grew up reading the books and loved to escape to Narnia. I'm especially impressed that they managed to make Aslan like Lewis desrcibes him. Definitely a movie to see!
34
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
35
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
36
Spider-Man 2002,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
38
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
You have to see this movie to understand. It's the only movie that I was laughing because a character was literally torn apart. It simply a great movie.
39
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
I love the tree falling. :)
40
Big Daddy 1999,  PG-13)
41
Lake Placid 1999,  R)
42
Office Space 1999,  R)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
Superman Returns 2006,  PG-13)
45
The Breakfast Club 1985,  R)
46
Troy 2004,  R)
47
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
Loved this movie. Already had been cured of my whole phobia of walmart, I fell in love with the story. I liked all of the characters. I may not agree with all of them....it's ok tho.
48
Serial Killing 101 1999,  R)
Serial Killing 101
LOVED this movie. Casey was too cute to be scary and Lisa Loeb played a girl half her age! Woohoo! Maybe I can still get into a Harry Potter film....? Honestly, if you have a wacked sense of humor, you should see this at least once or maybe a few times. :)
49
Bring It On 2000,  PG-13)
50
She's the Man 2006,  PG-13)
51
Twister 1996,  PG-13)
52
Home Alone 1990,  PG)
53
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
54
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
55
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
56
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
57
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
58
Legally Blonde 2001,  PG-13)
59
Jaws 1975,  PG)
60
Annie 1981,  PG)
61
Final Destination 3 2006,  R)
62
The Parent Trap 1998,  PG)
63
Deep Blue Sea 1999,  R)
64
50 First Dates 2004,  PG-13)
65
A Walk to Remember 2002,  PG)
66
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
67
Gladiator 2000,  R)
68
War of the Worlds 2005,  PG-13)
69
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
70
The Ring 2002,  PG-13)
71
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
72
The Lost Boys 1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments