Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mommysliger's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I was a good movie. Worth seeing. There are differences of course from the book but it's still the same story. It would have gotten 5 stars except there could have been a bit more polishing in my POV.
2
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
LOVE LOVE LOVE IT! Aaliyah's death is a great tragedy! She was a great artist and is missed!
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
How could you NOT love it?!? One of my faves. Besides the excellent men to oggle over, you have a fun story and a romantic one too. It's great!
4
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I love this one! I could watch it over and over.
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
The Others 2001,  PG-13)
The Others
I loved trying to figure out what was going on in this one. Then finding out I was completely wrong!
7
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
I love all the Ocean's movies. They're interesting and have some great eye candy. ;)
8
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I LOVED IT! I would love to have Pheonix' power if I could control it.
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Gotta love LOTR!!!
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Mummy 1999,  PG-13)
12
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
13
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Oh! This movie makes me laugh and cry everytime! Great tear jerker and chick flick.
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
16
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
I love the look into the glamorous life and the story.
17
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
One of my favorites. Such a compelling story!
18
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
My favorite chick flick!
19
Con Air 1997,  R)
Con Air
I love John Malkovilch's character on this one!
20
The Haunting 1999,  PG-13)
21
XXX 2002,  PG-13)
XXX
I'm not sure if it was the action or looking at Vin that made me enjoy this movie so much. lol
22
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
This movie was so great. It touched me on a few levels.
23
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
I absolutely loved it! Great action, great effects and lots of one liners. A must see, especially if you grew up watching Transformers. Great escape film.
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The best one yet, by far! It sticks to the book more than the others did, although there are some differences of course. There is one part that will scare young ones though, so I'd caution the parents of young children. Enjoy!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments