Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mom4ever2006's Rating My Rating
1
City of Angels 1998,  PG-13)
2
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
3
Dawn of the Dead 1978,  R)
4
Dawn of the Dead 2004,  R)
5
The Evil Dead 1981,  R)
6
Evil Dead 2 1987,  R)
7
Army of Darkness 1993,  R)
8
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
9
A Little Princess 1995,  G)
10
The Secret Garden 1993,  PG)
11
The Crow 1994,  R)
12
Saw 2004,  R)
13
Saw II 2005,  R)
14
The Grudge 2004,  PG-13)
15
The Grudge 2 2006,  PG-13)
16
Click 2006,  PG-13)
17
The Ring 2002,  PG-13)
18
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
19
The Pit and the Pendulum 1991,  R)
20
The People Under The Stairs 1991,  R)
21
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
22
Beetlejuice 1988,  PG)
23
Matilda 1996,  PG)
24
The Animal 2001,  PG-13)
25
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
26
Liar Liar 1997,  PG-13)
27
The Truman Show 1998,  PG)
28
Empire 2002,  R)
29
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
30
The Super 1991,  R)
31
The Green Mile 1999,  R)
32
Spider-Man 2002,  PG-13)
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
The Terminal 2004,  PG-13)
35
Cast Away 2000,  PG-13)
36
King Kong 2005,  PG-13)
37
Gangs of New York 2002,  R)
38
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
39
The Iron Giant 1999,  PG)
40
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005,  Unrated)
41
The Lion King 1994,  G)
42
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
43
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
44
Ice Age 2002,  PG)
45
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
46
Are We There Yet? 2003,  PG)
47
A Walk to Remember 2002,  PG)
48
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
49
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
50
Interview with the Vampire 1994,  R)
51
Dragonheart 1986,  PG-13)
52
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
53
Eragon 2006,  PG)
54
Windtalkers 2002,  R)
55
Dreamcatcher 2003,  R)
56
Brother Bear 2003,  G)
57
Brother Bear 2 2006,  G)
58
I.Q. 1994,  PG)
59
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
60
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
61
Flicka 2006,  PG)
62
Braveheart 1995,  R)
63
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
64
The Passion of the Christ 2004,  R)
65
Payback 1999,  R)
66
The Patriot 2000,  R)
67
What Women Want 2000,  PG-13)
68
Forever Young 1992,  PG)
69
Ransom 1996,  R)
70
Mad Max 1979,  R)
71
Hamlet 1990,  PG)
72
We Were Soldiers 2002,  R)
73
Signs 2002,  PG-13)
74
Saving Private Ryan 1998,  R)
75
You've Got Mail 1998,  PG)
76
The Money Pit 1986,  PG)
77
Big 1988,  PG)
78
Turner and Hooch 1989,  PG)
79
Philadelphia 1993,  PG-13)
80
Forrest Gump 1994,  PG-13)
81
Toy Story 2 1999,  G)
82
Leaving Las Vegas 1995,  R)
83
8MM 1999,  R)
84
It Could Happen to You 1994,  PG)
85
Matchstick Men 2003,  PG-13)
86
The Ant Bully 2006,  PG)
87
Face/Off 1997,  R)
88
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
89
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
90
Rumble Fish 1983,  R)
91
National Treasure 2004,  PG)
92
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
93
Con Air 1997,  R)
94
The Majestic 2001,  PG)
95
The Cable Guy 1996,  PG-13)
96
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
97
The Mask 1994,  PG-13)
98
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
99
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
100
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
101
Batman Forever 1995,  PG-13)
102
The Number 23 2007,  R)
103
The Dark Crystal 1982,  PG)
104
Labyrinth 1986,  PG)
105
Batman 1989,  PG-13)
106
Batman Begins 2005,  PG-13)
107
Batman Returns 1992,  PG-13)
108
Batman & Robin 1997,  PG-13)
109
Superman 1978,  PG)
110
Superman Returns 2006,  PG-13)
111
Superman II 1981,  PG)
112
Superman III 1983,  PG)
113
The Incredibles 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments