My Favorite Movies


  mokahuyah's Rating My Rating
1
Style Wars 1983,  Unrated)
2
Earth 1998,  Unrated)
3
Stander 2003,  R)
4
The Boondock Saints 2000,  R)
5
Bang Rajan 2000,  R)
6
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
7
The Last of the Mohicans 1992,  R)
8
Braveheart 1995,  R)
9
Gladiator 2000,  R)
10
300 2007,  R)
11
Amistad 1997,  R)
12
The Mission 1986,  PG)
13
The Godfather 1972,  R)
14
Once Upon a Time in America 1984,  R)
15
Platoon 1986,  R)
16
The Passion of the Christ 2004,  R)
17
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
18
The Untouchables 1987,  R)
19
Scarface 1983,  R)
20
The Godfather, Part II 1974,  R)
21
The Godfather, Part III 1990,  R)
22
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
24
Lord of Illusions 1995,  R)
25
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
26
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
27
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
28
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
29
The Love Bug 1968,  G)
30
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
31
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
32
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
34
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
36
Pulp Fiction 1994,  R)
37
Alexander 2004,  R)
38
GoodFellas 1990,  R)
39
Gangs of New York 2002,  R)
40
JFK 1992,  R)
41
The Last Samurai 2003,  R)
42
Rocky 1976,  PG)
43
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
44
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
45
A History of Violence 2005,  R)
46
A Bronx Tale 1993,  R)
47
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
48
Gunfight at the O.K. Corral 1957,  Unrated)
49
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
50
The Goonies 1985,  PG)
51
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
52
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
53
The Insider 1999,  R)
54
Havana 1990,  R)
55
The Patriot 2000,  R)
56
The Verdict 1982,  R)
57
Spartacus 2004,  Unrated)
58
Spartacus 1960,  PG-13)
59
Swimming with Sharks 1994,  R)
60
Forrest Gump 1994,  PG-13)
61
The 'Burbs 1989,  PG)
62
Good Will Hunting 1997,  R)
63
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
64
Deep Blue Sea 1999,  R)
65
John Q 2001,  PG-13)
66
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
67
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
68
Bed of Roses 1996,  PG)
69
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
70
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
71
L.A. Confidential 1997,  R)
72
Batman 1989,  PG-13)
73
Predator 1987,  R)
74
Predator 2 1990,  R)
75
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
76
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
77
The Terminator 1984,  R)
78
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Next Next Page
79
Enter the Dragon 1973,  R)
80
Bloodsport 1986,  R)
81
A Fish Called Wanda 1988,  R)
82
Lethal Weapon 1987,  R)
83
Lethal Weapon 2 1989,  R)
84
Lethal Weapon 3 1992,  R)
85
Lethal Weapon 4 1998,  R)
86
Midnight Run 1988,  R)
87
Jungle Book 1942,  G)
88
Family Business 1989,  R)
89
Joe the King 1999,  R)
90
Blazing Saddles 1974,  R)
91
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
92
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) 1979,  PG)
93
The Hunt for Red October 1990,  PG)
94
Rising Sun 1993,  R)
95
The Rock 1996,  R)
96
Schindler's List 1993,  R)
97
Rob Roy 1995,  R)
98
Death Hunt 1981,  R)
99
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
100
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
101
In the Line of Fire 1993,  R)
102
Unforgiven 1992,  R)
103
Heartbreak Ridge 1986,  R)
104
Pale Rider 1985,  R)
105
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
106
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
107
The Money Pit 1986,  PG)
108
The Color of Money 1986,  R)
109
Ruthless People 1986,  R)
110
Stark Raving Mad 2002,  R)
111
8MM 1999,  R)
112
Crimson Tide 1995,  R)
113
All The King's Men 2006,  PG-13)
114
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
115
Safe 1995,  R)
116
King Arthur 2004,  PG-13)
117
Beyond Borders 2003,  R)
118
Event Horizon 1997,  R)
119
Just Cause 1995,  R)
120
Red Heat 1988,  R)
121
Boyz n the Hood 1991,  R)
122
We Were Soldiers 2002,  R)
123
In the Name of the Father 1993,  R)
124
Dune 1984,  PG-13)
125
Moby Dick 1998,  PG)
126
Conspiracy Theory 1997,  R)
127
Dominick and Eugene 1988,  PG-13)
128
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
129
Martin Luther King Jr. - I Have a Dream 1986,  Unrated)
130
Dr. Martin Luther King, Jr.: A Historical Perspective 1993,  Unrated)
131
Bubble Boy 2001,  PG-13)
132
Highway 2001,  R)
133
Alice Through the Looking Glass 1987,  Unrated)
134
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
135
Enemy of the State 1998,  R)
136
Anaconda 1997,  PG-13)
137
The Champ 2005,  PG)
138
Deliverance 1972,  R)
139
Men of Honor 2000,  R)
140
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
141
The Devil's Advocate 1997,  R)
142
The Odessa File 1974,  PG)
143
A Bridge Too Far 1977,  R)
144
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick) 1991,  R)
145
Apocalypse Now 1979,  R)
146
Batman Begins 2005,  PG-13)
147
Once Were Warriors 1994,  R)
148
Just Looking 1999,  R)
149
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
150
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
151
The Hurricane 1999,  R)
152
The Yards 2000,  R)
153
Style Wars 1983,  Unrated)
154
Ray 2004,  PG-13)
155
The Jungle Book 1967,  G)
156
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
157
Meet the Parents 2000,  PG-13)
158
Dr. Seuss: The Grinch Grinches The Cat in the Hat 1982,  Unrated)
159
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
160
The Time Machine 2002,  PG-13)
161
Bangkok Dangerous 2008,  R)
162
Death Race 2008,  R)
163
Desperado 1995,  R)
164
Miller's Crossing 1990,  R)
165
American Graffiti 1973,  PG)
166
The Cave 2005,  PG-13)
167
Night on Earth 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments