My Favorite Movies
| mojoker38's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mulholland Drive 2001, R)
This is a multi-layered masterpiece that reveals more of itself upon every viewing. Rarely in cinema, has the ambiguous line between dream and reality been so brilliantly toyed with. Naomi Watts gives a subtly nuanced performance exhibiting range that almost seems to defy imagination. Repeated viewings reveal a multitude of characters/personalities she portrays in this one film. Brilliant. Laura Herring's haunting portrayal leaves you longing to see more of her work as well. |
|
| 2 |
Persona 1966, Unrated)
Another film where it is virtually impossible to discern what is "real" and what may be dream, fantasy, or mental illness. Equally compelling is the co-dependent relationship between the two women. It's fascinating to watch the range of emotions in a film where (depending on the version you watch) one of the characters never speaks! I am obsessed with their interaction and the powerful dynamics: love, desire, jealousy, envy, resentment, etc.. |
|
| 3 |
300 2007, R) |
|
| 4 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 5 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 6 |
Sin City 2005, R) |
|
| 7 |
The Remains of the Day 1993, PG) |
|
| 8 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 9 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 10 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 11 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 12 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 13 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 14 |
Frida 2002, R) |
|
| 15 |
Born Innocent 1974, Unrated) |
|
| 16 |
Capote 2005, R) |
|
| 17 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 18 |
D.E.B.S. 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Dark Water 2002, PG-13) |
|
| 20 |
Morocco 1930, Unrated) |
|
| 21 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 22 |
Fingersmith 2005, Unrated) |
|
| 23 |
Gosford Park 2001, R) |
|
| 24 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 25 |
Gods and Monsters 1998, R) |
|
| 26 |
Iris 2001, R) |
|
| 27 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 28 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 29 |
Monster 2003, R) |
|
| 30 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 31 |
Paper Moon 1973, PG) |
|
| 32 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 33 |
Lesbian Pulp-O-Rama Goes to Sweden 2006, Unrated) |
|
| 34 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 35 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 36 |
The Haunting 1999, PG-13) |
|
| 37 |
The Haunting 1963, G) |
|
| 38 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 39 |
Heathers 1988, R) |
|
| 40 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 41 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 42 |
Under the Tuscan Sun 2003, PG-13) |
|
| 43 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 44 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 45 |
Iron Monkey 1993, PG-13) |
|
| 46 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 47 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999, R) |














































