My Favorite Movies


  1. mojoemulvaney
  2. maddi

Give list a short description

  mojoemulvaney's Rating My Rating
1
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
there are no words great enough to discribe my love for this movie!
2
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
a great story told by one of the best directors
3
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
a great love story, awesome acting and amazing direction
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
a great twist on an american classic
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
harrison fords best movie to date
8
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
basically it's amazing!
9
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
smart and funny. one of the best scifi movies out there
10
The Island 2005,  PG-13)
The Island
action packed but still maintains a great story
11
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
the best bond so far
12
Stay 2005,  R)
Stay
something new and fresh
13
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
awesome! had some pretty trippy parts to it but overall it was amazing!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments