My Favorite Movies


  1. mojo00
  2. Moya

Have seen so many good movies that I've lost count, tried to make a good and a reasonable order that I like them but I like them all so much that this isn't really a list of the order I like them, more like a list of movies I really like, although the first 8 - 10 movies on the list are the best according to me!
Hope you enjoy the list! :)

  mojo00's Rating My Rating
1
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
The Man in the Moon is about falling for the wrong boy, about falling for someone who only has eyes for someone else. This was Reese Witherspoon's debut as an actress and still it ended up being her best movie. She shows an incredible talent in this movie. How you can see in her face what she's feeling and thinking. Her acting ability was astonishing at that age and it's only getting better! This is a drama with both sorrows and romance, it's spectacularly acted and kept me hooked from the first word of the movie until the end credits started to roll in the end.
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Such a sweet movie, the acting was absolutely incredible from both Mandy Moore and Shane West, the director has created this movie so wonderfully and made it as close as possible to the book which is originally written by Nicholas Sparks and the soundtrack was a tearjerker and made me believe in all the emotions and made me use my emotions together with the movie.
Miss this movie and you've missed out big-style!
3
This Boy's Life 1993,  R)
This Boy's Life
Wow! After have watching this movie I can definitely see why Leonardo DiCaprio became so famous. His acting was absolutely incredible and the fact that this is based on a true story is just too sad, the emotions were acted perfectly and Leonardo DiCaprio, Robert De Niro and Ellen Barkin makes This boy's life all so real! In the beginning there were even parts when I just couldn't stop laughing, but that was before I was forced to cry instead.
4
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
A movie based on the life of the singer Johnny Cash and his love June Carter.
The acting is absolutely incredible and the movie is made in a terrific way which makes me enjoy the movie all the way through!
5
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
OMG, what can I say except for this film being so amazing with thought and detail, I recommend it to every human being on this planet!
6
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Wow!
An absolute mesmerizing movie with spectacular acting and incredibly filmed! Kept me hooked from start to finish!
7
No Reservations 2007,  PG)
No Reservations
One of the most powerful and beautiful movies I've ever seen.
This movie's both sad and funny, it definitely made me laugh and I know that if I could cry to movies (which I sadly can't) I know that this movie would've made me cry too.
Such a movie with so spectacular actors, a terrific storyline that both makes you smile and makes you sad, and a movie that just makes you happy in all parts of your body from actual start to finish really should be praised!
8
Speak 2005,  PG-13)
Speak
Just finished reading the book today and went to rent the movie, I wasn't too disappointed as the movie was pretty much as I would've expected, of course the movie wasn't exactly like the book, but they never are.
It still followed the book rather perfectly I think, I can't cry to movies, but still the one movie that's brought me closest to tears.
9
Notes on a Scandal 2006,  R)
Notes on a Scandal
An incredible movie, spectacular acting...
A terrifically made drama which kept me hooked from the absolute beginning to the absolute end, also a movie which makes you think and a movie which you won't forget in a hurry!
10
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
Things We Lost in the Fire
A movie that will stay with me forever.
The acting from Halle Berry and Benicio Del Toro was spectacular.
The plot was incredible, terrific music to go with the scenes and a tearjerker story line. Be prepared to cry, and be prepared to not regretting seeing it...
11
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
You don't think this movie would be sad, but really it is, thought it was such a wonderful and well acted movie, Jena Malone who played Anna was great and Julia Roberts as the stepmom and Susan Sarandon as the mum were fabulous.
Great movie!
12
Miss Potter 2006,  PG)
Miss Potter
Great acting, and this movie was really good, it's interesting to know that this is based on a true story, Renee Zellweger and Ewan McGregor were great.
13
In the Land of Women 2006,  PG-13)
In the Land of Women
Having seen the trailer you would've expected so much more from the movie. After having seen the trailer I expected this movie to be spectacular, terrific, mesmerizing, astonishing...it was good, but just not quite as good as I'd hoped.
In the Land of Women is a story about forgiveness and letting go. It's also a story about loving the people you have and always holding on to them!
The soundtrack was great, and the movie overall was a memorable one!
14
Evening 2007,  R)
Evening
Such a sad and incredibly made drama, it really touches my heart, although it can be quite slow at times.
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
So happy to have seen this movie and it's unbelievable how much imagination the director can have!
It's an unbelievable gripping movie and it really brought excitement into me, truly recommend it!
16
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I saw this movie at the cinema, not having read the book and was happily surprised. I didn't know what to expect and ended up really enjoying it. Although I wouldn't say it's as good as everyone says it is, I don't find anything remotely unique about it. The movie might have some incredible punchlines and it might be entertaining but I wouldn't make a fuss of it.
I particularly liked Billy Burke's role in the movie, the way they've changed his boring and unnecessary character from the book into someone with a great sense of humour!
17
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Such a great movie, just couldn't help laughing.
It's quite terrific that the director managed to make this story line so hilarious, I really do hope that the movie aquires all the four oscars that it's nominated for!
18
Fear 1996,  R)
Fear
The fantastic acting from Reese Witherspoon and Mark Wahlberg really impressed me.
This is the first thriller I ever saw Reese Witherspoon act in, and it really made me want to watch the rest of her thrillers!
19
Lost and Delirious 2001,  R)
Lost and Delirious
Sooo sad and emotional, but the acting was terrific from Piper Perabo, Jessica Paré and Misha Barton.
I really liked the movie, the different and unusual story line and the sound track was outstanding but a tearjerker.
Fantastic!
20
21 2008,  PG-13)
21
An unbelievable idea, extravagant acting and an astonishing plot, it definitely kept me hooked from beginning to finish and I couldn't help sitting on the edge of the seat waiting to know what happens next?
21
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
This was incredibly sad! It was such a fantastic movie and it brought me to tears.
This movie honestly tells me how life can be and how it all brings up complications, Andy Garcia and Meg Ryan both played very well and they made a great couple, it all seemed for real.
Really enjoyed it!
22
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Love this movie, it's a movie with a great soundtrack, fabulous acting and a very well made storyline. It's a movie which put a smile on my face after watching it and made my whole heart beat faster of merriment.
23
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
One of the funniest movies ever, first of all the best actress is with in it and then you can't stop laughing, I do recommend it, much MUCH better than the second one so if you've only seen the second one and don't like it I definitely still think you should see this one!!! Definitely!
24
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
The way how it switched from colour to black and white was outstanding, and the actors were incredible. A very exciting and a feel-good movie to watch. It makes me just as happy everytime I see it.
25
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
She did everything wrong but got everything right, I have been thinking what that actually means and if you watch this movie you might understand what the quote says.
This is the true story about Beverly Donofrio and Drew Barrymore plays wonderfully as Beverly where she gets to play a 15-year-old up to a 35-year-old. 10 years older and 10 years younger than what her real age was, that shows her real talent.
Watch this movie and discover Drew's real talent and how a girl can do everything wrong but get everything right, isn't that impossible?
26
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
So good and hilarious

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments