My Favorite Movies


  mohawkgurl's Rating My Rating
1
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
IF YOU GOT IT FLAUNT IT,WALK RIGHT UP AND STRUT YOUR STUFF,THEY SAY THAT MODESTY IS A VIRTUE BUT EVERY SHOW GIRL KNOWS THAT MODESTY CAN HURT YOU
2
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
FREAKIN HALERIOUS I LOVE IT
3
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
LOVE THE STORY
4
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
IF I DIDN'T LOVE IT WOULD IT REALLY BE ON MY LIST?
5
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
JOHNNY IS HOT NEED I SAY MORE?
6
My Girl 1991,  PG)
My Girl
IT MAKES ME CRY ALMOST EVER TIME
7
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
such a sad ending
8
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
love it
9
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
good love story
10
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
cute
11
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
cute
12
Ghost Rider 2007,  PG-13)
13
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
awsome
14
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
amazing footage
15
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
great chick flick
16
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
fave
17
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
good story
18
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
johnny depp need i say more?
19
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
its old school awsome
20
Mermaids 1990,  PG-13)
Mermaids
good story if your in the mood for it
21
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
Joe's Apartment
i love the roaches
22
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
stoner classic its still halerious
23
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
Coal Miner's Daughter
WONDERFUL
24
Ray 2004,  PG-13)
Ray
it only lost stars cuz its been on cable to much
25
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
same thing as ray
26
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
i like it need i say more?
27
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
halerious
28
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
awsomely funny & clever
29
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
its good
30
Con Air 1997,  R)
Con Air
if titanic hadn't come out that year this would have won
31
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
its intressting
32
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
ben is hot
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
leo is hot!!!
34
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
julia is amazing and i love toddy
35
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
stupid stoner funny but i liked it
36
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
halerious
37
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
awww i love this movie
38
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
way better than the first dirty dancing
39
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
love it
40
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
good to watch
41
Troop Beverly Hills 1989,  PG)
42
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
The Beverly Hillbillies
yes I am a fan of the hillbillies, yea ha!
43
Clueless 1995,  PG-13)
44
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
45
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
own it
46
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
47
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
48
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
its awsome!!
49
The Patriot 2000,  R)
50
What Women Want 2000,  PG-13)
51
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
classic gotta love it if your a girl!
52
Silver Bullet 1985,  R)
53
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
54
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
55
Pet Sematary 1989,  R)
56
Dreamcatcher 2003,  R)
Dreamcatcher
scooby dooby doo where are you. I DUDDITS!
57
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
my first scary movie!
58
Monster Man 2003,  R)
Monster Man
its awsome fuck you,fuck you i'm dead yet.
59
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
own it
60
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
awsome i loved every moment of it."that's ewwy!!"
61
The Bank Job 2008,  R)
The Bank Job
Freakin Amazing The best movie I've seen in a while!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments