My Favorite Movies


  mogglekia's Rating My Rating
1
Make It Happen 2008,  PG-13)
Make It Happen
Amazing!!! Best dance movie ever made...and i should know!!!
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Amazing!!!! One of my favorites.
3
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Amazing Movie!!! One of my favorites!!!
4
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
OMG!!! Love it!!! Heath Ledger is AMAZING!!!!
5
The Three Musketeers 1993,  PG)
The Three Musketeers
OMG, OMG, OMG!!!!! Love it, love it, love it, love it, love it!!!!!
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Love it!! Cried sooo hard!!
Especially at the end!!
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Sooo sad. First time I saw it I was crying for an hour.
8
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Such an emotional experience that will keep your heart and tears flowing throughtout the movie. Very educational as well as I learnt in school. Hehe
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Love it!! It's soo sweet, how she got her dreams.
10
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
One of my fave movies, I love Mandy Moore. She's such a good actor and singer
11
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
12
Grease 1978,  PG)
Grease
One of my favorite movies
13
Grease 2 1982,  PG)
14
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
AMAZING!! Loved it!!
15
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
16
Another Cinderella Story 2008,  PG)
17
Quest For Camelot 1998,  G)
Quest For Camelot
Love it, love it, love it, love it, love it!!!!!!!!!!
18
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
19
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
For some reason I have always loved 'The Little Mermaid'. Call it the child within. Hehe
20
The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008,  G)
21
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
The Little Mermaid II - Return to the Sea
Love The Little Mermaid!!!
22
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
23
The Mighty Ducks 1992,  PG)
24
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
25
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
One of my favorite Disney movies, love Pocahontas
26
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
Pocahontas II - Journey to a New World
Big Pocahontas fan!!!!
27
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
28
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Love it!!! Love these kinds of movies.
29
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
So good, I've always like dancing and singing type movies.
30
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
The best in the series, love it, love it, love it
31
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
Big Mulan fan!!!!!
32
Mulan 1998,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments