My Favorite Movies


  mofodojo's Rating My Rating
1
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
2
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
I'd classify this as a romantic comedy, which makes it the first one I actually like. LOVE the geeky music references!
3
The Boondock Saints 2000,  R)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
The Truman Show 1998,  PG)
6
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Best. Movie. Ever.
7
SLC Punk 1998,  R)
8
Trainspotting 1996,  R)
9
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Loved this movie... the dark humour and the sheer fucked-upedness of Christian Bale's character Patrick Bateman is unlike I've ever seen before. Just a little difficult to understand a few things.
10
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Wow... This movie rendered me speechless. Definitely a must-watch.
11
Igby Goes Down 2002,  R)
12
Thank You For Smoking 2005,  R)
13
True Lies 1994,  R)
14
Old Men in New Cars 2002,  Unrated)
15
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Holy breaded Jesus on a stick! Matt Damon totally rocks the shit in this one!
16
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
I really enjoyed it. Very interesting blend of the traditional black and white films/tv shows and the modern colors of today. I felt a little distanced from the characters though, but nonetheless that didn't take anything away from this movie.
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
It's quirky. I like it. Jim Carrey is turning out to be more flexible than you'd think.
18
American Beauty 1999,  R)
19
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Fo sho
20
Army of Darkness 1993,  R)
21
Dogma 1999,  R)
22
Roger Dodger 2002,  R)
23
Layer Cake 2004,  R)
Layer Cake
Not much to say... I like it.
24
Brick 2006,  R)
Brick
Damn good!
25
The Departed 2006,  R)
The Departed
Pretty damn good, although hard to follow at times.
26
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Pretty damn hardcore, just the ending disappoints.
27
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
28
The Wackness 2008,  R)
The Wackness
Brilliant.
29
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Kickass! One of the best movies out this year.
30
BASEketball 1998,  R)
31
Pump up the Volume 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments