My Favorite Movies


  mobart86's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Taxi Driver 1976,  R)
4
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
5
50 First Dates 2004,  PG-13)
6
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
7
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
8
Little Nicky 2000,  PG-13)
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
10
Irreversible 2002,  Unrated)
11
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
12
Requiem for a Dream 2000,  R)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
15
Boys Don't Cry 1999,  R)
16
Mystic River 2003,  R)
17
Gosford Park 2001,  R)
18
Great Expectations 1998,  R)
19
Amores Perros 2000,  R)
20
Y Tu Mamá También 2001,  R)
21
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
22
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Shito shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth) 1997,  Unrated)
23
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
24
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
25
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
26
Saint Seiya Gekijôban 1987,  Unrated)
27
Cast Away 2000,  PG-13)
28
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
29
Video Girl Ai 2001,  Unrated)
30
Elfen Lied - Vector Three 2005,  Unrated)
31
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokû (Dragon Ball Z: Lord Slug) 1991,  Unrated)
32
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) 1992,  Unrated)
33
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) 1990,  PG-13)
34
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 1997,  Unrated)
35
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
36
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
37
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
38
Spirited Away 2001,  PG)
39
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
40
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
41
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
42
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
43
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
44
Jurassic Park 1993,  PG-13)
45
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
46
Bowling for Columbine 2002,  R)
47
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
48
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
49
Bitter Moon 1992,  R)
50
The Birds 1963,  PG-13)
51
Shrek 2001,  PG)
52
There's Something About Mary 1998,  R)
53
The Game 1997,  R)
54
Rush Hour 1998,  PG-13)
55
A Clockwork Orange 1971,  R)
56
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
57
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
58
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
59
Planet of the Apes 1968,  G)
60
Scary Movie 2000,  R)
61
Apollo 13 1995,  PG)
62
Mary Poppins 1964,  G)
63
Toy Story 1995,  G)
64
Monsters, Inc. 2001,  G)
65
War of the Worlds 2005,  PG-13)
66
Collateral 2004,  R)
67
Gladiator 2000,  R)
68
300 2007,  R)
69
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
70
Secret Window 2004,  PG-13)
71
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
72
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
73
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
74
The Matrix Reloaded 2003,  R)
75
The Matrix Revolutions 2003,  R)
76
Pulp Fiction 1994,  R)
77
X-Men 2000,  PG-13)
78
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
79
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
80
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
81
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
82
Meet the Parents 2000,  PG-13)
83
Matando Cabos 2004,  R)
84
Natural Born Killers 1994,  R)
85
American Beauty 1999,  R)
86
American History X 1998,  R)
87
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
88
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
89
Monster 2003,  R)
90
The Pianist 2002,  R)
91
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
92
Psycho 1998,  R)
93
Psycho 1960,  R)
94
Rear Window 1954,  PG)
95
Lifeboat 1944,  Unrated)
96
The Shining 1980,  R)
97
Lolita 1997,  R)
98
Lolita 1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments