My Favorite Movies


  mndcrln's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
6
Brokeback Mountain 2005,  R)
7
Requiem for a Dream 2000,  R)
8
Saw 2004,  R)
9
Saw II 2005,  R)
10
Saw III 2006,  R)
11
Volver 2006,  R)
12
Little Children 2006,  R)
13
Walk the Line 2005,  PG-13)
14
21 Grams 2003,  R)
15
In His Life: The John Lennon Story 2000,  PG-13)
16
Little Miss Sunshine 2006,  R)
17
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
18
Blood Diamond 2006,  R)
19
About a Boy 2002,  PG-13)
20
The Ring 2002,  PG-13)
21
Smile 2005,  PG-13)
22
House of Wax 2005,  R)
23
Hostel 2006,  R)
24
V for Vendetta 2006,  R)
25
School of Rock 2003,  PG-13)
26
Party Monster 2003,  R)
27
Last Days 2005,  R)
28
The Constant Gardener 2005,  R)
29
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus 2006,  R)
30
Sin City 2005,  R)
31
A Walk to Remember 2002,  PG)
32
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
33
Spider-Man 2002,  PG-13)
34
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
35
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
37
War of the Worlds 2005,  PG-13)
38
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
39
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
40
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
41
Night at the Museum 2006,  PG)
42
American Pie 1999,  R)
43
Finding Nemo 2003,  G)
44
Shrek 2001,  PG)
45
Shrek 2 2004,  PG)
46
The Incredibles 2004,  PG)
47
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
48
The Matrix 1999,  R)
49
White Chicks 2004,  PG-13)
50
Scary Movie 2000,  R)
51
Pretty Woman 1990,  R)
52
Wedding Crashers 2005,  R)
53
There's Something About Mary 1998,  R)
54
Little Manhattan 2005,  PG)
55
Big Fish 2004,  PG-13)
56
The Number 23 2007,  R)
57
Apocalypto 2006,  R)
58
The Guardian 2006,  PG-13)
59
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
60
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
61
The Magdalene Sisters 2002,  R)
62
300 2007,  R)
63
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
64
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
65
Man on Fire 2004,  R)
66
The Black Dahlia 2006,  R)
67
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
68
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
69
The World According to Garp 1982,  R)
70
Trainspotting 1996,  R)
71
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
72
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
73
Chocolat 2000,  PG-13)
74
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
75
If Only 2004,  PG-13)
76
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
77
The Dark Knight 2008,  PG-13)
78
Saw IV 2007,  R)
79
Saw V 2008,  R)
80
In the Land of Women 2006,  PG-13)
81
Gothika 2003,  R)
82
Penelope 2006,  PG)
83
Hancock 2008,  PG-13)
84
21 2008,  PG-13)
85
Across the Universe 2007,  PG-13)
86
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
87
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
88
Love Actually 2003,  R)
89
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
90
A Cinderella Story 2004,  PG)
91
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
92
Because I Said So 2007,  PG-13)
93
August Rush 2007,  PG)
94
Knocked Up 2007,  R)
95
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
96
Ken Park 2002,  Unrated)
97
Chapter 27 2006,  R)
98
Elizabeth 1998,  R)
99
I'm Not There 2007,  R)
100
Hannibal Rising 2007,  R)
101
Twilight 2008,  PG-13)
102
How To Be 2008,  Unrated)
103
Little Ashes 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments