My Favorite Movies
| mminx's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 2 |
A Fish Called Wanda 1988, R) |
|
| 3 |
No Country for Old Men 2007, R)
This thriller is one of the most suspenseful films I have seen, sweaty palm, hold your breath suspense. Javier Bardem has created one of the most memorable psychotic killers in cinema history with a haunting stare and an amazingly controlled performance. Definately the best Cohen Brother film to date, and one of the best of the year. |
|
| 4 |
Best in Show 2000, PG-13) |
|
| 5 |
Heat 1995, R) |
|
| 6 |
Casino 1995, R) |
|
| 7 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 8 |
The Departed 2006, R) |
|
| 9 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 10 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 11 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |











