My Favorite Movies


  mmasadi's Rating My Rating
1
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
2
Indecent Proposal 1993,  R)
3
Armageddon 1998,  PG-13)
4
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
6
Up 2009,  PG)
7
One Fine Day 1996,  PG)
8
There's Something About Mary 1998,  R)
9
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
10
The Last Samurai 2003,  R)
11
Jerry Maguire 1996,  R)
12
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
13
Notting Hill 1999,  PG-13)
14
Mad Money 2008,  PG-13)
15
The Passion of the Christ 2004,  R)
16
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
17
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
18
Serendipity 2001,  PG-13)
19
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
Matilda 1996,  PG)
24
American Pie 1999,  R)
25
Lolita 1962,  Unrated)
Lolita
I love this "Lolita" the movie directed by Adrian Lyne. I don't really like the Kubrick's version since it was really really...really.. (I mean it) boring! I've read "Lolita" the novel by Vladimir Nabokov, and I think Lyne's version is much better than Kubrick's.
26
Cars 2006,  G)
27
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
28
When Harry Met Sally 1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments