My Favorite Movies
Movies i continuously (sp?) watch over and over (and never get bored of watching)
| mLuIsEh's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Namesake 2006, PG-13)
This is an amazing film with a great cast of actors. I fell in love with the story esp. Ashoke and Ashima. Tabu is an amazing actress. The soundtrack is absolutely amazing!!! It blends with the emotion of the film well. Another reason I feel this film is great is because it depicts a struggle with identifying with two cultures. Watch the end credits for the beautiful song by Nitin Sawhney ft. Aqualung "falling" and the beautiful voice of Susheela Raman "The Same Song". |
|
| 2 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 3 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 4 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 5 |
Dune 1984, PG-13) |
|
| 6 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG)
My favorite HP movie (and book as well). Alfonso Cuaron has directed this film so well. I love every minute of it. Emma Thompson as Prof. Trelawney is amazing. |
|
| 7 |
Shallow Grave 1994, R) |
|
| 8 |
Clerks 1994, R) |
|
| 9 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 10 |
East Is East 1998, R)
GREAT MOVIE. The film is about a Pakistani man who is trying to get his family to follow the traditional Muslim ways in England. |
|
| 11 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 14 |
Beetlejuice 1988, PG)
THIS IS MY FAVORITE TIM BURTON FILM. I'VE WATCHED THIS FILM THROUGHOUT MY LIFE SINCE I WAS 5 YRS. OLD AND IT STILL KEEPS ME WONDERING ABOUT WHAT IS AFTER DEATH. |
|
| 15 |
Dune 2002, Unrated) |
|
| 16 |
Children of Dune , Unrated) |
|
| 17 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 18 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 19 |
The Mists of Avalon 2001, Unrated) |
|
| 20 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 21 |
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994, Unrated) |
|
| 22 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 23 |
Whale Rider 2002, PG-13) |
|
| 24 |
Once Were Warriors 1994, R) |
|
| 25 |
On the Edge 2002, R) |
|
| 26 |
Real Genius 1985, PG) |
|
| 27 |
Before Sunset 2004, R)
This movie is the best!! Every moment of it is great. Celine's song, The Waltz, sums up the relationship between her and Jesse. ------- |
|
| 28 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG)
I LOVE THIS MOVIE. I LOVE CAMERON AND FERRIS'S FRIENDSHIP....VERY FUNNY. |
|
| 29 |
Dead Poets Society 1989, PG)
THIS MOVIE IS GREAT. ROBIN WILLIAMS PERFORMANCE AS THE ENGLISH TEACHER KEATING IS EXCELLENT. KEATING'S TEACHINGS ARE BRILLIANT, THE MOVIE IS AMAZING. |
|
| 30 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 31 |
Children of Men 2006, R)
What can i say about this movie...hmm...its the best!!!! I could not move away from the screen for a moment. Julianne Moore...God she's amazing in this film. Sad though, what happens to Julian. Chiwetel Ejiofor's character took me by suprise. I especially love the music. God the music was amazing. The Libertines, Radiohead, Franco Battiato's version of the Rolling Stones Ruby Tuesday, and of couse John lennon. "Bring on the Lucie "(-Lennon) was amazing...having that as the ending song to the film was genius. I felt so much like getting myself more involved with social movements...crazy!! Alfonso Cuaron...he's a genius...love him. |
|
| 32 |
Stargate 1994, PG-13)
Absolute favorite!! When I first saw this film it blew me away, one of the best sci-fi films. Traveling through space, alien planets, and a connection to ancient egyptian Gods. I love it! James Spader and Kurt Russell are amazing in their roles as Dr. Jackson and Col. O'Neil. The storyline and music are great, but the best is the jackel and falcon head custumes of Ra's guards and Ra himself. Amazing!! |































