My Favorite Movies


  mlithium's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
You just got to love the way Palahniuk mixes various stories into one perfect plot.
2
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
The best Wes Anderson Movie I have seen, the book style narration is just priceless.
3
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Great narration, great plot, great ending, great acting, what else to say.
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
There is nothing like the mexican standoff
5
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
There's something about Taratino movies that is just too good to be even described, but what I can say is that the conversations the characters have are just priceless.
6
Snatch 2001,  R)
Snatch
Just one of the best movies ever, the accents rock
7
Sin City 2005,  R)
8
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
9
Donnie Darko 2001,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Shaun of the Dead 2004,  R)
12
Old School 2003,  R)
13
Office Space 1999,  R)
14
The Butterfly Effect 2004,  R)
15
Requiem for a Dream 2000,  R)
16
Bamboozled 2000,  R)
Bamboozled
I liked this movie, but I know that if I see another Spike Lee movie it's going to be about the same damn thing: race.
17
The Truman Show 1998,  PG)
18
Constantine 2005,  R)
19
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments