My Favorite Movies


  mle5210's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
Aliens 1986,  R)
4
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
A great story, great cast, just a classic. Can watch over and over.
5
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
6
The War of the Roses 1989,  R)
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
So real it is crazy. I couldn't stop thinking about it for a week. If you like this movie, you'll love the miniserious Band of Brothers.
8
Half Nelson 2006,  R)
9
The Green Mile 1999,  R)
10
Blazing Saddles 1974,  R)
11
Memento 2000,  R)
12
Enchanted April 1992,  PG)
13
Road to Perdition 2002,  R)
14
Schindler's List 1993,  R)
15
Fargo 1996,  R)
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
17
Pulp Fiction 1994,  R)
18
28 Days Later 2002,  R)
19
Scent of a Woman 1992,  R)
20
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
21
That Night 1992,  PG-13)
22
Alien 1979,  R)
23
The Usual Suspects 1995,  R)
24
American History X 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments