Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mlandriau's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
6
Chicago 2002,  PG-13)
7
Les Aimants (Love and Magnets) 2004,  Unrated)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
9
Inception 2010,  PG-13)
10
American History X 1998,  R)
11
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
12
Sin City 2005,  R)
13
The Dark Knight 2008,  PG-13)
14
Shakespeare in Love 1998,  R)
15
Leaving Las Vegas 1995,  R)
16
King Kong 2005,  PG-13)
17
Avatar 2009,  PG-13)
18
The Departed 2006,  R)
19
Slumdog Millionaire 2008,  R)
20
WALL-E 2008,  G)
21
The Prestige 2006,  PG-13)
22
Iron Man 2008,  PG-13)
23
Across the Universe 2007,  PG-13)
24
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
25
Blood Diamond 2006,  R)
26
Inside Man 2006,  R)
27
Reign Over Me 2007,  R)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
30
The Illusionist 2006,  PG-13)
31
Quills 2000,  R)
32
Batman Begins 2005,  PG-13)
33
Batman 1989,  PG-13)
34
Maurice Richard (The Rocket) 2007,  PG)
35
Match Point 2005,  R)
36
Ma vie en cinémascope 2004,  Unrated)
37
Les 3 p'tits cochons 2007,  Unrated)
38
Collateral 2004,  R)
39
Fight Club 1999,  R)
40
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
41
Spider-Man 2002,  PG-13)
42
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
43
Troy 2004,  R)
44
La grande séduction (Seducing Doctor Lewis) 2002,  Unrated)
45
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
46
The Italian Job 2003,  PG-13)
47
The Life of David Gale 2003,  R)
48
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
49
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
50
Blade II 2002,  R)
51
Finding Neverland 2004,  PG)
52
Frida 2002,  R)
53
In America 2003,  PG-13)
54
Casino Royale 2006,  PG-13)
55
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
56
Québec-Montréal 2002,  Unrated)
57
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
58
Gladiator 2000,  R)
59
High Fidelity 2000,  R)
60
25th Hour 2003,  R)
61
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
62
Almost Famous 2000,  R)
63
Memento 2000,  R)
64
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
65
Pay It Forward 2000,  PG-13)
66
Requiem for a Dream 2000,  R)
67
American Beauty 1999,  R)
68
The Matrix 1999,  R)
69
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
70
Dark City 1998,  R)
71
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
72
Donnie Brasco 1997,  R)
73
Les Boys (The Boys) 1997,  R)
74
Bullets Over Broadway 1994,  R)
75
The Fifth Element 1997,  PG-13)
76
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
77
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
78
Braveheart 1995,  R)
79
Seven (Se7en) 1995,  R)
80
The Usual Suspects 1995,  R)
81
Speed 1994,  R)
82
The Crow 1994,  R)
83
The Fugitive 1993,  PG-13)
84
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
85
GoodFellas 1990,  R)
86
When Harry Met Sally 1989,  R)
87
Die Hard 1988,  R)
88
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
89
The Princess Bride 1987,  PG)
90
Back to the Future 1985,  PG)
91
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
92
Amadeus 1984,  PG)
93
Zelig 1983,  PG)
94
Manhattan 1979,  R)
95
Annie Hall 1977,  PG)
96
Love and Death 1975,  PG)
97
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
98
Sleeper 1973,  PG)
99
Cabaret 1972,  PG)
100
Play It Again, Sam 1972,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments