My Favorite Movies


  mladycynic's Rating My Rating
1
The Ref 1994,  R)
The Ref
Hysterical
2
The Crow 1994,  R)
The Crow
Beautiful and heart wrenching
3
Willow 1988,  PG)
Willow
A Childhood favorite
4
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
A movie about tolerance with a killer soundtrack to boot
5
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
a classic
6
Lilo & Stitch 2003,  G)
7
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
a childhood favorite
8
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I LOVED this movie! I think Matthew MacFayden should have gotten more credit, though. He was the perfect, GORGEOUS, proud and brooding Mr Darcy to Knightley's Elizabeth Bennet. I loved the book, and I loved this adaptation of the book. True to the spirit of the tale, and sexy at the same time. A classic.
9
The Inspector General 1949,  Unrated)
The Inspector General
a classic
10
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares)
Intelligent, funny and heartwrenching
11
Innocent Blood 1992,  R)
Innocent Blood
The best of vampire movies
12
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
beautiful and heartwrenching
13
Casablanca 1942,  PG)
14
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Uplifting and funny
15
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
People should not be afraid of their governments, governments should be afraid of their people! A Deeply moving film.
16
Zelig 1983,  PG)
Zelig
fascinating
17
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
Witty, funny and superbly made
18
Last Night 1998,  R)
Last Night
Deeply moving, romantic and funny all at the same time
19
High Fidelity 2000,  R)
20
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
A Classic
21
Out of Sight 1998,  R)
Out of Sight
One of the sexiest movies I've ever seen
22
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
And pray that there's intelligent life somewhere out in space 'cause there's bugger all down here on Earth.
23
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Moving
24
The Closet (Le Placard) 2001,  R)
25
The Lion King 1994,  G)
26
The Wizard of Oz 1939,  G)
27
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
The Muppets Take Manhattan
Worth it for Kermit's rant about the ridiculousness of his relationship with Miss Piggy and the ass kicking that follows!
28
The Boondock Saints 2000,  R)
29
Notorious 1946,  Unrated)
30
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
31
King Kong 1976,  PG)
32
Fight Club 1999,  R)
33
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
34
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
One of the sexiest movies ever made.
35
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 1966,  Unrated)
36
Young Frankenstein 1974,  PG)
37
Top Gun 1986,  PG)
38
Revenge of the Nerds 1984,  R)
39
The Hustler 1961,  Unrated)
The Hustler
a classic
40
UHF 1989,  PG-13)
41
Bananas 1971,  PG-13)
42
Sleeper 1973,  PG)
43
Dogma 1999,  R)
Dogma
There is no greater sign of faith in than the ability to analyze, criticise, and laugh at your religion and STILL believe at the end of the day.
44
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Americans ripped off the Japanese by making the Magnificent Seven. How typical!
45
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
beauty embodied
46
Enter the Dragon 1973,  R)
47
Le Déclin de l'Empire Américain (The Decline of the American Empire) 1986,  R)
48
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
childhood favorite
49
Spaceballs 1987,  PG)
50
The Court Jester 1956,  Unrated)
51
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
52
Clerks 1994,  R)
53
GoldenEye 1995,  PG-13)
54
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
What's a Nubian?
55
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Applicable to every close knit culture, this universal comedy is loved by Jews, Italians, and Greeks alike. Anyone with a crazy family will love this film.
56
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
57
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
The Greatest Sign of Faith is the ability to analyse, criticise, and make fun of your religion and STILL believe.
58
Cabaret 1972,  PG)
59
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
Guys and Dolls
When a lazy slob gets a good steady job, you can bet that he's doing for some doll!
60
Snatch 2001,  R)
61
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
62
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
63
The Evil Dead 1981,  R)
64
Evil Dead 2 1987,  R)
65
Army of Darkness 1993,  R)
66
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
The best and sexiest of all the Batman films
67
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
A triumph! The best Wallace and Gromit movie ever! Worth it just for the bunnies!
68
Love and Death 1975,  PG)
69
Mulan 1998,  G)
70
Labyrinth 1986,  PG)
71
Pan's Labyrinth 2006,  R)
72
Beowulf & Grendel 2005,  R)
73
The Princess Bride 1987,  PG)
74
Flash Gordon 1980,  PG)
75
Harvey 1950,  Unrated)
76
American Splendor 2003,  R)
77
The Hunger 2005,  R)
78
The Lost Boys 1987,  R)
79
Blade 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments