My Favorite Movies


  mkatchan's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
It Happened One Night 1934,  Unrated)
3
Schindler's List 1993,  R)
4
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
6
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
8
All About Eve 1950,  PG)
9
The African Queen 1952,  Unrated)
10
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
11
The Maltese Falcon 1941,  PG)
12
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
13
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
14
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
15
High Noon 2000,  PG-13)
16
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
17
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
18
Double Indemnity 1944,  Unrated)
19
Jaws 1975,  PG)
20
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
21
Amadeus 1984,  PG)
22
The Third Man 1949,  Unrated)
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
24
Vertigo 1958,  PG)
25
Stagecoach 1939,  Unrated)
26
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
27
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
28
An American in Paris 1951,  G)
29
Ben-Hur 1959,  G)
30
City Lights 1931,  G)
31
Duck Soup 1933,  Unrated)
32
Patton 1970,  PG)
33
The Searchers 1956,  Unrated)
34
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
35
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
36
Blazing Saddles 1974,  R)
37
Toy Story 2 1999,  G)
38
Monsters, Inc. 2001,  G)
39
The Incredibles 2004,  PG)
40
Ratatouille 2007,  G)
41
Airplane! 1980,  PG)
42
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
43
Young Frankenstein 1974,  PG)
44
His Girl Friday 1940,  Unrated)
45
This Is Spinal Tap 1984,  R)
46
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
47
Raising Arizona 1987,  PG-13)
48
The Thin Man 1934,  Unrated)
49
Harvey 1950,  Unrated)
50
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
51
Born Yesterday 1950,  Unrated)
52
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
53
To Be or Not to Be 1942,  PG)
To Be or Not to Be
A simply amazing piece of filmmaking...funny, tragic, bold all at the same time. This was Carole Lombard's last film (she died in a plane crash 3 weeks before the film debuted), and is truly at her best here. She and Jack Benny star as Polish theatre performers caught in the Nazi invasion. SOOO good!
54
Ninotchka 1939,  R)
55
The Miracle of Morgan's Creek 1944,  Unrated)
56
The Lady Eve 1941,  Unrated)
57
What's Up, Doc? 1972,  G)
58
Take the Money and Run 1969,  PG)
59
Bananas 1971,  PG-13)
60
Caddyshack 1980,  R)
61
The Palm Beach Story 1942,  Unrated)
62
Sleeper 1973,  PG)
63
Ball of Fire 1941,  Unrated)
64
Auntie Mame 1958,  Unrated)
65
Roman Holiday 1953,  Unrated)
66
Moonstruck 1987,  PG)
67
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
68
Swing Time 1936,  Unrated)
69
Gigi 1958,  G)
70
Random Harvest 1942,  Unrated)
71
The Postman Always Rings Twice 1946,  Unrated)
72
Sabrina 1954,  Unrated)
73
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
74
Marty 1955,  Unrated)
75
Sense and Sensibility 1995,  PG)
76
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
77
The Princess Bride 1987,  PG)
78
Sleeping Beauty 1959,  G)
79
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
80
The Elephant Man 1980,  PG)
81
High Anxiety 1978,  PG)
82
Love and Death 1975,  PG)
83
Sorry, Wrong Number 1948,  Unrated)
84
The Killers 1964,  Unrated)
85
D.O.A. 1949,  Unrated)
86
Gilda 1946,  PG)
87
Gaslight 1944,  Unrated)
88
The Asphalt Jungle 1950,  Unrated)
The Asphalt Jungle
A perfect caper film! John Huston's direction is impeccable, and the characters are all excellent, especially Sterling Hayden as Dix! Wonderful!
89
The Matrix 1999,  R)
90
Them! 1954,  Unrated)
Them!
Without a doubt, one of my most favorite sci-fi pics! I can't call it a b-movie, since the script is excellent, as is the performances, as are the effects! A must-see!
91
Manhattan Melodrama 1934,  Unrated)
Manhattan Melodrama
Truly a classic! This was the first pairing of Loy and Powell, and they are brilliant in it, as is Gable! I can't say enough about it! :)
92
Seven Faces of Dr. Lao 1964,  Unrated)
Seven Faces of Dr. Lao
Fantastic fantasy film...a one-man show by Tony Randall! There's humor, camp, and sadness (the scenes with Merlin and Appolonius are especially poignant)...an excellent film!
93
One, Two, Three 1961,  Unrated)
One, Two, Three
Fast, frenetic, funny, and totally fantastic! Cagney is excellent, and the supporting cast are just as good. Must see!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments