My Favorite Movies
| mjjacko's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
House of Bernarda Alba 1987, R) |
|
| 2 |
Crazy Moon 1986, PG-13) |
|
| 3 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 4 |
Lucas 1986, PG-13) |
|
| 5 |
Michael Jackson - Moonwalker 1988, G) |
|
| 6 |
Matilda 1996, PG) |
|
| 7 |
Joe Dirt 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Where the Heart Is 2000, PG-13) |
|
| 9 |
Lolita 1997, R) |
|
| 10 |
Jack 1996, PG-13) |
|
| 11 |
The Good Son 1993, R) |
|
| 12 |
Machuca 2004, Unrated) |
|
| 13 |
The Crying Game 1992, R) |
|
| 14 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 15 |
Ghosts 1997, Unrated) |
|
| 16 |
The Queen 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Return to the Blue Lagoon 1991, PG-13) |
|
| 18 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 19 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 20 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 21 |
Molly: An American Girl on the Home Front 2006, Unrated) |
|
| 22 |
Peter Pan 1999, Unrated) |
|
| 23 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 24 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 25 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 26 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 27 |
Daddy's Dyin'... Who's Got the Will? 1990, PG-13) |
|
| 28 |
Riding in Cars with Boys 2001, PG-13) |
|
| 29 |
Thriller 1983, Unrated) |
|
| 30 |
Michael Jackson's This Is It 2009, PG) |
|
| 31 |
Notting Hill 1999, PG-13) |




























