Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mjamathyst's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Fab, I wanna be a pirate!
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Wow, the best yet, I dont care what the so called film critics say, they are obviously not from this planet! It was a fab 3 hours, Fav part of the film was Jack Sparrow in Davy Jones locker, just how much of that was in the script or just Johnny Depp's sense of humour!
4
From Hell 2001,  R)
From Hell
Love the atmostphere and new ideas on Jack the Ripper
5
The Fog 2005,  PG-13)
The Fog
The first film is the best and always will be
6
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
7
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Tim Burton just Rules, that man is a genious!
8
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
tim burton and johnny depp, what a team!
9
Beetlejuice 1988,  PG)
10
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
God what a Sci Fi Film, Just fantastic from start to finish, Sam Nell at his best
11
Powder 1995,  PG-13)
Powder
Message with a Punch, and well acted, just brillient
12
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
Robin Williams at his best, lovely but sad film at the end. Its just a pleasure to watch
13
Instinct 1999,  R)
Instinct
Powerful meaningful film, get the message?
14
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
If only someone would do this! PLEASE!
15
Aliens 1986,  R)
Aliens
Just great all time best Sci Fi, Sigourney has the best lines as usual!!
16
Alien 1979,  R)
17
Alien3 1992,  R)
18
Underworld 2003,  R)
19
Underworld: Evolution 2006,  R)
20
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
umm just managed to get this one on dvd. Tim Burton and Johnny Depp once more, what can I say!
21
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Keifer Sutherland is fab in this, just a fab vampire film has a good sound track as well
22
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
Directed by Terry Gillinaham, so no wonder I liked it, great, lots of 'tales' all mixed in together
23
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
Loved this film, Kevin Kline was brillient as usual, funny but really sweet, "ooo beautiful, wish you were here!"
24
The Lord of the Rings 1978,  PG)
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
28
King Kong 2005,  PG-13)
29
Men in Black 1997,  PG-13)
30
Men in Black II 2002,  PG-13)
31
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
Elvira, Mistress of the Dark
Hammy film, but so funny! One of my brother's favs, umm wonder why! Lol
32
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
Love the rip off and dig at Captain James T Kirk, Brilliant comedy, Sigorny Weavers top gets interesting Lol
33
In & Out 1997,  PG-13)
In & Out
Gotta love Keven Kline! Tom Sellick play the part of a gay journalist very well, A Lovely film
34
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Just brillient, and lots of fun
35
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Gotta love him!
36
Interview with the Vampire 1994,  R)
37
Love at First Bite 1979,  PG)
Love at First Bite
sweet and funny, not the way you normally look at vampires!
38
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
39
Finding Neverland 2004,  PG)
40
Dog Soldiers 2002,  R)
Dog Soldiers
Mr Pertwee rules in this film, British gritty kick arse Wearwolf film.
41
The Craft 1996,  R)
42
Batman 1989,  PG-13)
43
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
As a Mediaeval re-enactor I loved this, and liked the way they bought a tournament up to date, Excellent
44
Shark Tale 2004,  PG)
45
Photographing Fairies 1997,  R)
Photographing Fairies
Beautiful film, if you like photography and Fairies! Which I do!
46
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Class Dracula film, one of the best.
47
Plunkett & Macleane 1999,  R)
Plunkett & Macleane
Just a riot all the way through, and love the costume, men were so smart back then!
48
Michael 1996,  PG)
Michael
John Travolta plays the part of a 'fallen?' angel, loved it from start to finish.
49
Braveheart 1995,  R)
50
Troy 2004,  R)
51
Rob Roy 1995,  R)
Rob Roy
Loved it
52
Joan of Arc 1999,  Unrated)
Joan of Arc
Umm facinated with this historical character, was she crazy? Or did she have strange powers! She was still a kick arse French girl!
53
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
54
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
55
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
56
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Addicted to the Harry Potter books! Dispite my age! So this will be no exception, I know this is wrong but what a hotty Daniel Radcliffe has turned out to be!!! Seen it, and wow, turning really dark now, currently reading the last book! They killed Hedgewig, you Bar steward!
57
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
58
Warlock 1988,  R)
Warlock
Julian Sands was fantastic in this. Love the concept.
59
300 2007,  R)
300
Wow what a film, the photography/cinimatography is just beautiful. Really gotta get this one in my collection!
60
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Watched it, bought the DVD, excellent, Hugh Jackman is as excellent as ever! And so is Michael Caine, nice to see David Bowie making an apperiance.
61
The Phantom of the Opera 1989,  R)
62
Kinky Boots 2005,  PG-13)
Kinky Boots
Love this film, based on a true story as well, Full of hidden meanings. Wonderful, just cant say enough about this film, which is why its in my collection, which is nice!!!
63
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
Excellent film, hooked me within the first 20mins, Glad I bought it, just beautiful from start to finish
64
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
65
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
Mrs. Henderson Presents
Wonderful film from start to finish, not sure I wanted to see Bob Hoskins naked though! LOL
66
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
Appart from my love of motorbikes! I really enjoyed this film, great team of actors worked really well together and the appearance of Dr Cox from the comedy series Scrubs as a policeman of a dubious sexual nature was a scream.
67
Calendar Girls 2003,  PG-13)
Calendar Girls
What a fab movie, loved it from start to finish. Its just a nice film to put you in a good mood. Brilliently acted as well.
68
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Awww Just love these guys, they make a great team, yet again a really funny film, Thanks to Bad Bunny for getting this DVD for my birthday!!! Love this film

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments