My Favorite Movies


  mixtuer4u's Rating My Rating
1
Touch of Evil 1958,  PG-13)
2
Vertigo 1958,  PG)
3
Mo' Better Blues 1990,  R)
4
One False Move 1992,  R)
5
Brother From Another Planet 1984,  R)
6
Watermelon Man 1970,  R)
7
Report to the Commissioner (Operation Undercover) 1974,  PG)
8
Across 110th Street 1972,  R)
9
Spook Who Sat By the Door 1973,  PG)
10
The Night of the Hunter 1955,  PG)
11
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
12
Inherit the Wind 1960,  PG)
13
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
14
The Pawnbroker 1964,  Unrated)
15
The Incident 1967,  Unrated)
16
The Ox-Bow Incident 1943,  Unrated)
17
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
18
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
19
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
20
Harrison Bergeron 1995,  R)
21
They Live 1988,  R)
22
The Parallax View 1974,  R)
23
Winter Kills 1977,  R)
24
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
25
Animal Farm 1999,  PG)
26
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
27
Colossus - The Forbin Project 1970,  R)
28
Soylent Green 1973,  PG)
29
Alien 1979,  R)
30
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
31
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
32
The Loved One 1965,  Unrated)
33
A Clockwork Orange 1971,  R)
34
A Hard Day's Night 1964,  G)
35
Help! 1965,  G)
36
Alfie 1966,  PG)
37
The Ipcress File 1965,  Unrated)
38
Goldfinger 1964,  PG)
39
You Only Live Twice 1967,  PG)
40
Snatch 2001,  R)
41
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
42
Trainspotting 1996,  R)
43
Shallow Grave 1994,  R)
44
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
45
Reservoir Dogs 1992,  R)
46
Pulp Fiction 1994,  R)
47
GoodFellas 1990,  R)
48
Miller's Crossing 1990,  R)
49
Once Upon a Time in America 1984,  R)
50
Brazil 1985,  R)
51
Minority Report 2002,  PG-13)
52
Dune 1984,  PG-13)
53
Seconds 1966,  R)
Seconds
One of the greatest thrillers ever made, and one of the most overlooked American movies of the 1960s., great direction by John Frankenheimer & staring Rock Hudson in glorious black & white. What more could you want?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments