My Favorite Movies


  MIWilliams1's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
WoW...speechless...both antagonist n protagonist are WoW
2
Crash 2005,  R)
Crash
deserve for the oscar
3
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
tears breakin'
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
LOVE THIS MOVIE Stephen is the King...tricky...prison break seems nothing
wanna watch this movie again again n again
why this movie didn't win the best picture instead of Forest Gump:(
5
The Miracle Worker 1962,  Unrated)
The Miracle Worker
WOW...stunning from the beginning to the end
...er..ter..ater..water
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
PERFECTO
7
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Mr.Finney so funny here....I can watch this movie over n over again
8
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
simple story, full of lovely songs...should won the best song instead of Motorcycle Diaries
9
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
that's wha i call summer blockbuster (finally)
10
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
marvelous...the script, the acting n of course "BETTE DAVIS EYE" killing
11
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
Actually can moved to my #1, but the ending too flat....but WOOOOOW love it!
12
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
the best of the rest X series
13
Maverick 1994,  PG)
Maverick
So funny, mav so smart, even jodie cheated...jajajaa
14
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
joe pesci always funnnny...but marissa tomei stole the perfect scene
15
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
roarrrr... crawl like the lion
16
The Game 1997,  R)
The Game
I always love mind trick movies
17
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Remaind me to my childhood, it's so real. This time mr. King story more real... another great story from mr. King
18
Footloose 1984,  PG)
Footloose
The coolest opening ever. First your foot begin to loose and the your feet, shoulder, head and finally your whole body.....COOL
19
The Doctor 1991,  PG-13)
The Doctor
to all the doctors out there, learn from this one!!!
20
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
better the fist one

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments