Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mitsyc10's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Beautiful. Absolutely gorgeous direction. Superb cast, natural and moving scenes. Keira Knightley shines.
2
Home of the Brave 2006,  R)
Home of the Brave
Powerful.
3
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
4
Fracture 2007,  R)
Fracture
Gosling and Hopkins are outstanding.
5
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
Wonderful. Benjamin is a inspiring character. Brad's best job to date.
6
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Brilliant. Superb. Perfect ending. By far, the best action movie in years! Also, the best character, for an action movie, since James Bond. I love this series!
7
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
Funny, sweet, and a joy to watch - repeatedly!
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
Outstanding acting, directing, and movie!
9
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
Casey Affleck is superb as Patrick. Ben Affleck does a great job as director. Very controversial, gutsy, and thought provoking ending. I love this movie.
10
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Andrea reminds me of myself! Great acting!
11
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Fun.
12
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
I love it.
13
Blood Diamond 2006,  R)
14
Bordertown 2007,  R)
Bordertown
Horrific. Best acting Jennifer Lopez has done to date. Outstanding
15
Babel 2006,  R)
Babel
Intelligent. Daring. Bold.
16
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
Hilarious.
17
Crash 2005,  R)
Crash
Outstanding acting performances all around. Superb plot. Near perfect movie.
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Everyone should see this.
19
Invincible 2006,  PG)
Invincible
I love football and I love this movie.
20
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
Real. Honest. Painful. Funny. Loving. Raw.
21
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Best musical! I love the cast, music, and ending.
22
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
Painful and sweet.
23
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Not since Sean Connery was James Bond has an actor been so brilliant in an action role...until Matt Damon became Jason Bourne. Matt's perfect as Bourne. Nobody could do it better!
24
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
25
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Fun. Hilarious. Great music.
26
Step Brothers 2008,  R)
Step Brothers
Favorite Will Ferrell movie! I laughed so hard I had tears running down my face! lol
27
The Reader 2008,  R)
The Reader
Outstanding. One of the best movies I've ever seen.
28
Inception 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments