My Favorite Movies
| mitsoma97's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 2 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 3 |
Kingpin 1996, PG-13) |
|
| 4 |
The Ladies Man 2000, R) |
|
| 5 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 6 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 8 |
The Beast (The Beast of War) 1988, R) |
|
| 9 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 11 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Knight's Tale , PG-13) |
|
| 15 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 16 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 17 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 18 |
Halloween 1978, R) |
|
| 19 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 20 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 21 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 22 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 23 |
Tough Guise: Violence, Media and the Crisis in Masculinity 2000, Unrated)
If you have young boys, or even young girls watch this documnentry. I was a facillitator for a domestic violence shelter and I can tell you this is very powereful and true. Be carefull what you teach, and be carefull what you allow your children to be exposed to. What they see is what they learn, if they see men being violent, they learn that to be a man, you must be violent. |
|
| 24 |
Best in Show 2000, PG-13) |
























