Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  miteiblem's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
This movie may be cheesy but it was really worth seeing. Try watching it between midnight and dawn where you're all alone and everyone was sleeping and it was peacefully quiet, the movie really sinks into you until you find yourself crying with Landon...
2
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
" I would rather have had one breath of her hair, one kiss of her mouth, one touch of her hands than an eternity without it. One."

It was really heartbreaking... At the end of the story I was just "Wait? What happened?" It was a great movie though, really worth seeing.

It just wanted to show us that go and take a giant leap of faith if you have to. Show 'em how much you love 'em you'll never know.. they may be gone tomorrow..
3
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
A very stunning movie just like the book itself. This is my favorite Jane Austen adaptation among all.
4
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
"Affection is desirable. Money is absolutely indispensable!"

Good thing I don't have to live on their time, on their place and on their situation...

The setting was brilliant and Anne Hathaway and James McAvoy were so beautiful together. I just wish I could change the ending.
5
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Gerry, the male protagonist was really sweet and Gerard Butler was a perfect fit for him. I cried and laughed a lot watching this.
6
Angels & Demons 2009,  PG-13)
Angels & Demons
The movie was great but I'm a little disappointed due to the fact that it didn't give justice to some of the characters in the book; like Maximilian Kohler, that I'm really hoping to see in the big screen. But I like this one than its more famous prequel The Da Vinci Code which is a sequel when we are talking of the novel. Ewan McGregor was an amazing choice for the role of the camerlengo though..
7
Sense and Sensibility 1995,  PG)
8
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
Awesome movie! It was seeing the repercussions of the war in a child's eyes. Christian Bale was a great actor even in his childhood days.
9
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
I love this movie! It may be the stereotypical 'Mr. president has a daughter that is so sick of living in the White House with full security and needs to be free' , still it has its own uniqueness that makes it quite enjoyable to watch. Mandy Moore was very gorgeous on the film and the same with Matthew Goode.
10
Atonement 2007,  R)
11
Valkyrie 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments