My Favorite Movies


  1. mitc
  2. Azahizran

My all time favourite list...

  mitc's Rating My Rating
1
The Librarian: Quest for the Spear 2004,  Unrated)
The Librarian: Quest for the Spear
Ever think of being a librarian? Flynn Carsen never expected to get a job at the Metropolitan Library and things are not as it seems as he learn about the library bigest secret.
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
"Silly caucasian girl, want's to play with samurai sword"
3
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
Simon Templar has no real family, no real home and Simon Templar isn't even his real name. Yet Simon Templar , also known as the Saint for his use of creating false identities using the names of Catholic saints,is one of the world's most successful thieves. Slick, debonair and a master of disguise, Simon manages to outwit the police again and again. On his next job Simon is hired by the Russian Mafia to steal a cold fusion energy formula from scientist Emma Russel, however the mission backfires as he falls for the pretty, intelligent scientist. Simon and his new love must now manage to outwit the Russian Mafia and work out the energy formula before the worst happens and the US is affected forever.
4
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
Nova Robotics creates a group of robots which they call S.A.I.N.T to replace human troops in battlefields. Something goes wrong at the lab when a robot, Number 5 is struck by lightning during recharge. Number 5 begin to have self-awareness and consciousness and says that he is alive.
5
Hackers 1995,  PG-13)
6
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
7
Dragonball Evolution 2009,  PG)
8
The Librarian: Return to King Solomon's Mines 2006,  Unrated)
9
Back to the Future 1985,  PG)
10
Arahan jangpung daejakjeon (Urban Martial Arts Action) 2004,  Unrated)
Arahan jangpung daejakjeon (Urban Martial Arts Action)
Sang-hwan a naive and honest rookie policeman is saved by six Masters of Tao. The Masters believe that he has a powerful Qi, the spiritual energy of the universe, and could be a powerful warrior.
11
Short Circuit 2 1988,  PG)
12
The Craft 1996,  R)
13
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice 2008,  Unrated)
14
The Shadow 1994,  PG-13)
The Shadow
Based on the 1930's comic strip, puts the hero up against his arch enemy, who plans to take over the world by holding a city to ransom using an atom bomb. Using his powers of invisibility and "The power to cloud men's minds", the Shadow comes blazing to the city's rescue.
15
Men in Black 1997,  PG-13)
16
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
17
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
To be a Pet Detective, you have to understand both the criminals and animals. A goofy detective specializing in animals, Ace Ventura goes even further... He behaves like a criminal animal. When a football team's mascot (a dolphin) is stolen just before the Superbowl, Ace Ventura is put on the case. Now, who would want to steal a dolphin, and why?
18
Twilight 2008,  PG-13)
19
Underworld 2003,  R)
20
Transformers 2007,  PG-13)
21
Resident Evil 2002,  R)
22
Nancy Drew 2007,  PG)
23
Blood: The Last Vampire 2009,  R)
24
Back to the Future Part III 1990,  PG)
25
Street Fighter: The Legend of Chun-Li 2009,  PG-13)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
28
Night at the Museum 2006,  PG)
29
National Treasure 2004,  PG)
30
The Guyver 2 1994,  R)
31
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
In this sequel to the Evil Dead films, a discount-store employee ("Name's Ash. Housewares.") is time-warped to a medieval castle beset by monstrous forces. Initially mistaken for an enemy, he is soon revealed as the prophecised savior who can quest for the Necronomicon XMortis - the Book of the Dead, a book which can dispel the evil. Unfortunately, he screws up the magic words while collecting the book, and releases an army of skeletons, led by his own Deadite counterpart. What follows is a thrilling, yet tongue-in-cheek battle between Ash's 20th Century tactics and the minions of darkness.
32
Inspector Gadget 1999,  PG)
33
Catwoman 2004,  PG-13)
34
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
35
TRON 1982,  PG)
36
Ghost Rider 2007,  PG-13)
37
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
38
Back to the Future Part II 1989,  PG)
39
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
40
Men in Black II 2002,  PG-13)
41
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
42
Blade 1998,  R)
43
Spy Kids 2001,  PG)
44
Simone (S1m0ne) 2002,  PG-13)
45
Wing Commander 1999,  PG-13)
46
Inspector Gadget 2 2003,  G)
47
Space Jam 1996,  PG)
48
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
49
The Guyver 1991,  PG-13)
50
Vampirella 1996,  R)
51
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
52
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
53
Blade II 2002,  R)
54
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
55
The Cat From Outer Space 1978,  G)
56
Halo ,  PG-13)
57
Fei ying (Silver Hawk) 2004,  PG-13)
58
Cats & Dogs 2001,  PG)
59
Blade: Trinity 2004,  R)
60
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
61
Paycheck 2003,  PG-13)
62
Crying Freeman 1995,  Unrated)
63
Galaxy Quest 1999,  PG)
64
Philadelphia Experiment 2 1993,  PG-13)
65
The Blues Brothers 1980,  R)
66
The Philadelphia Experiment 1984,  PG)
67
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
68
Enemy of the State 1998,  R)
69
Labyrinth 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments