Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mistyk1313's Rating My Rating
1
Snatch 2001,  R)
2
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Totally under rated movie that is a definite rental. If you like the Matrix movies, this is even better.
3
Office Space 1999,  R)
4
Saw 2004,  R)
Saw
Totally twisted and original. Definitely worth at least two viewings.
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
6
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
7
The Rock 1996,  R)
8
The Breakfast Club 1985,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A great book and even better movie. Watch this for sure.
10
Dogma 1999,  R)
11
Clerks 1994,  R)
Clerks
One of my favourite movies of all time.
12
300 2007,  R)
13
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
14
Donnie Darko 2001,  R)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
I could watch this movie over and over. I do not have a bad thing to say about one. It is pure cinema genius.
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
17
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
One of the best movies of 2004.
18
Mallrats 1995,  R)
19
Fargo 1996,  R)
20
Wedding Crashers 2005,  R)
21
American Beauty 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments