My Favorite Movies
| mistertakamia's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Altered States 1980, R) |
|
| 2 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984, R) |
|
| 3 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 4 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 5 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 6 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 7 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 8 |
eXistenZ 1999, R) |
|
| 9 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 10 |
Begotten 1991, Unrated) |
|
| 11 |
The Shining 1980, R) |
|
| 12 |
Wizards 1977, PG) |
|
| 13 |
Alien 1979, R) |
|
| 14 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 15 |
The Holy Mountain 1973, R) |
|
| 16 |
El Topo 1971, Unrated) |
|
| 17 |
Izo 2004, Unrated) |
|
| 18 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R) |
|
| 19 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 20 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 21 |
Neo Tokyo 1990, Unrated) |
|
| 22 |
Teito monogatari (Doomed Megalopolis: Special Edition) 1991, Unrated) |
|
| 23 |
Ninja Scroll 1986, Unrated) |
|
| 24 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004, PG-13) |
|
| 25 |
Zardoz 1974, R) |
|
| 26 |
The Addiction 1995, Unrated) |
|
| 27 |
King of New York 1990, R) |
|
| 28 |
Planet of the Apes 1968, G) |




























