My Favorite Movies
Romance
| misterq's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993, R) |
|
| 2 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 3 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 4 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Original Sin 2001, R) |
|
| 6 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 7 |
Breakin' All the Rules 2004, PG-13) |
|
| 8 |
Devdas 2002, PG) |
|
| 9 |
Salaam-e-Ishq 2007, Unrated) |
|
| 10 |
Captain Corelli's Mandolin 2001, R) |
|
| 11 |
Silk 2007, R) |
|
| 12 |
Angel Eyes 2001, R) |
|
| 13 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 14 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 15 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 16 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 17 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Haven 2004, R) |
|
| 20 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 21 |
Saawariya 2007, PG) |
|
| 22 |
Hum Tum 2004, Unrated) |
|
| 23 |
U, Me Aur Hum 2008, Unrated) |
|
| 24 |
Umrao Jaan 2005, Unrated) |
|
| 25 |
Dostana 2008, R) |

























