Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  MisterMurder's Rating My Rating
1
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
So beautifully draw and magical and cute!
2
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Really Really Really Funny!
3
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Oh my Gosh.... beautiful.
4
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006,  Unrated)
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene
GERARD! Pumpkin Pie Mother F**ker!
5
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
It's not funny how many times I've seen this... OUR PET'S HEADS ARE FALLING OFF!
6
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Yay!
7
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
Swa the last 20 minutes twice.
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Sadness, one more Tim Burton movie and I've seen them all... Batman 2.
9
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
10
Sleepy Hollow 1999,  R)
11
Benny & Joon 1993,  PG)
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
14
Wayne's World 1992,  PG-13)
15
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
16
Batman Begins 2005,  PG-13)
17
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
High School Musical 2006,  G)
20
White Chicks 2004,  PG-13)
21
Eragon 2006,  PG)
22
Titan A.E. 2000,  PG)
23
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
24
Scary Movie 2 2001,  R)
25
50 First Dates 2004,  PG-13)
26
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
28
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
29
Aeon Flux 2005,  PG-13)
30
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
31
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
32
Blast from the Past 1999,  PG-13)
33
Holes 2003,  PG)
34
Bowling for Columbine 2002,  R)
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
36
Brokeback Mountain 2005,  R)
37
Deep Blue Sea 1999,  R)
38
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
39
Reckless Kelly 1993,  PG)
40
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
41
Armageddon 1998,  PG-13)
42
Mr. Accident 2000,  PG-13)
43
The Princess Bride 1987,  PG)
44
Flashdance 1983,  R)
45
Radio 2003,  PG)
46
Sixteen Candles 1984,  PG)
47
The Incredibles 2004,  PG)
48
Robots 2005,  PG)
49
Elf 2003,  PG)
50
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
I love the book and I hate Neil so much because he hurt Augusten and OMG!
51
Jackass: Number Two 2006,  R)
52
Jackass - The Movie 2002,  R)
53
Team America - World Police 2004,  R)
54
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
55
Little Nicky 2000,  PG-13)
56
School of Rock 2003,  PG-13)
57
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
58
Rocky II 1979,  PG)
59
Rocky III 1982,  PG)
60
Rocky V 1990,  PG-13)
61
Rocky 1976,  PG)
62
Rocky IV 1985,  PG)
63
The Adventures of Rocky & Bullwinkle 2000,  PG)
64
The Dudesons Movie 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments