My Favorite Movies


  1. misterj3
  2. Nicolas

Give list a short description

  misterj3's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This was an incredible film, that truly deserves the title: "Best Movie of the Year". It really does surpass the previous film, Batman Bigins, not many franchises can out do their first movie, but this does take the cake. Heath Ledger is amazing, his portrayal of the Joker is brilliant, he does out do Jack Nicholson's Joker, Ledger has an almost unique way of portraling the Joker that the silver screen has never seen, but its how he is supose to be
2
The Passion of the Christ 2004,  R)
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
4
Deception 2008,  R)
5
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
6
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
Batman Beyond - Return of the Joker
I enjoyed watching this film, especially for the reason that Mark Hamill returned as the Joker. Mark Hamill is the Joker. As a follower of the DC Animated Universe, I respect the movie but don't acknowledge it as a conon film, I can't except the death of Batman's arch-nemises, and even one of the creatures of the this whole Batman series that started in the 90's, Bruce Timm, even said that it was a possible future. And just to say that the DCAU ended with Justice League Unlimited, and it was a real shame, these series that started with Batman: the animated series shouldn't of cancelled, it was a profound moment in DC history
7
The Batman/Superman Movie 1998,  PG)
8
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
9
Apocalypto 2006,  R)
10
Braveheart 1995,  R)
11
300 2007,  R)
12
Hitler: The Rise of Evil 2007,  PG-13)
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
14
Hannibal 2001,  R)
15
Red Dragon 2002,  R)
16
Nuremberg 2000,  Unrated)
17
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
This is by far the finest and beautifully adapted film based on Bram Stoker's classic novel. The difference between this film adaption and other ones is that this one was really faithfull to the novel, even a little origin story to Dracula was added to connect the story's character to the historical figure. The director, Francis Ford Coppola, (Godfather I/II/III) doesn't really antagonize Dracula, nor makes him a complete montser, as does previous films.
18
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
19
Chaplin 1992,  PG-13)
20
Payback 1999,  R)
21
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Jason Isaac is the best Captain James Hook ever. Not just Hook, but all his villians are amazing, he can look natrually ruthless, as he does in the Harry Potter films and in The Patriot, with Mel Gibson and the late Heath Ledger.
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
23
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
This is a truly great film based on a classic and hilarious TV series. Not many films have done much justice to a remake of a popular TV series. Steve Carrel is amazing, he has the essence of Don Adams in him, he pulls it off so well, he can be clumsy, witty, but above all, just plain SMART. Anne Hathaway is beautiful, intelligent, and as well has abit of Barbara Feldon in her, Steve and Anne work brilliantly as an on-screen couple, you can see the love between the two.
24
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
25
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
26
Men in Black 1997,  PG-13)
27
Men in Black II 2002,  PG-13)
28
The Shaggy Dog 2006,  PG)
29
Forrest Gump 1994,  PG-13)
30
I Am Sam 2001,  PG-13)
31
Popeye 1980,  PG)
32
Rain Man 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments