My Favorite Movies
| MissyHoney's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001, Unrated) |
|
| 2 |
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004, Unrated) |
|
| 3 |
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003, Unrated) |
|
| 4 |
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004, Unrated) |
|
| 5 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 6 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Are We There Yet? 2003, PG) |
|
| 9 |
You Got Served 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 11 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 12 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Cars 2006, G) |
|
| 14 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 15 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Sleepy Hollow 1999, R)
Tihs is the only horror muvie I like. It's probably because Johnny plays in it and is a bit funny. The stroy is about a man who belives thet reason is the only thing trust worthy. But when he comes to Sleepy Hollow, to solve 3 murders, he begins to rememeber his childhood and his mother's murder. He realises thet reason has nothing to do with this, wen he descovers thet the murderer is actualy a hedless horseman .... |
|
| 17 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 18 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13)
This is a story of uncommenly gentle man. When he first comes, actualy he's brought, to town everybody likes him, cause he's special, but then they bacame afraid of him. I realy like the movie, because it's about differences and how people don't know how to except them. The ending could be different, but I realy like the line " If he waren't up there now, it wouldn't be snowing." Johnny was perfect for the role ... |
|
| 19 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 24 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 25 |
The Haunted Mansion 2003, PG) |
|
| 26 |
Home Alone 4 2002, Unrated) |
|
| 27 |
Home Alone 2: Lost in New York 1992, PG) |
|
| 28 |
Home Alone 3 1997, PG) |
|
| 29 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 30 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 32 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 33 |
Dangerous Minds 1995, R) |
|
| 34 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 35 |
Shall We Dance 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 37 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 38 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 39 |
Blades of Glory 2007, PG-13) |
|
| 40 |
The Lizzie McGuire Movie 2003, PG) |
|
| 41 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 42 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 43 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 44 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 45 |
Richie Rich 1994, PG) |
|
| 46 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 47 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 48 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 49 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 50 |
Dr. Dolittle 2 2001, PG) |
|
| 51 |
Dr. Dolittle 1998, PG-13) |
|
| 52 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 53 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 54 |
Bad Company 2002, PG-13) |
|
| 55 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 56 |
Original Sin 2001, R) |
|
| 57 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 58 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003, PG-13) |
|
| 59 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 60 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 61 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 62 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 63 |
Dirty Dancing - Havana Nights 2004, PG-13) |
|
| 64 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 65 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 66 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 67 |
Speed 2 - Cruise Control 1997, PG-13) |
|
| 68 |
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006, G) |
|
| 69 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 70 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 71 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 72 |
Starsky & Hutch 2004, PG-13) |
|
| 73 |
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004, PG-13) |
|
| 74 |
Shanghai Knights 2003, PG-13) |
|
| 75 |
Ella Enchanted 2004, PG) |
|
| 76 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 77 |
Casanova 2005, R) |
|
| 78 |
Head of State 2003, PG-13) |
|
| 79 |
Big Momma's House 2000, PG-13) |
|
| 80 |
Big Momma's House 2 2006, PG-13) |
|
| 81 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 82 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 83 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 84 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 85 |
Edison (Edison Force) 2005, R) |
|
| 86 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 87 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 88 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 89 |
Hancock 2008, PG-13) |
|
| 90 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 91 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
|
| 92 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 93 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 94 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 95 |
The Little Vampire 2000, PG) |
|
| 96 |
Inkheart 2008, PG) |
|
| 97 |
Marley & Me 2008, PG) |
|
| 98 |
Wanted 2008, R) |
|
| 99 |
The Last Airbender 2010, PG) |
|
| 100 |
In from the Night 2006, Unrated) |
|
| 101 |
Virgin Territory 2007, R) |
|
| 102 |
The Ugly Truth 2009, R) |
|
| 103 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 104 |
How to Train Your Dragon 2010, PG) |
|
| 105 |
Twilight 2008, PG-13) |









































































































