My Favorite Movies
| MissThee22's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 3 |
Hannibal Rising 2007, R) |
|
| 4 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 5 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 6 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 7 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Speed 1994, R) |
|
| 9 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 10 |
Fingersmith 2005, Unrated) |
|
| 11 |
Saving Face 2004, R) |
|
| 12 |
Loving Annabelle 2006, Unrated) |
|
| 13 |
Gray Matters 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Imagine Me & You 2005, R) |
|
| 15 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 19 |
Save the Last Dance 2 2006, PG-13) |
|
| 20 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 21 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 22 |
Dhoom 2004, Unrated) |
|
| 23 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 24 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 25 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 26 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 28 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 29 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 30 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 31 |
Transformers 2007, PG-13)
First... I think this movie is... Oh my God, that's a boy thing! A kid talk... But then.. I saw this movie, hold may breath, laughin a lot and I'm proud to say; THIS MOVIE IS BRILLIANT !!! I've never seen a movie which can catch your breath and make you laugh at the same time !! Bravo to Shia too... he's do greattt !!! |
|
| 32 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 33 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 34 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 35 |
Little Lord Fauntleroy 1980, Unrated) |
|
| 36 |
Beauty and the Beast 1992, G) |
|
| 37 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 38 |
Sin City 2005, R) |
|
| 39 |
Ratatouille 2007, G) |






































