My Favorite Movies


  MissRubynyc's Rating My Rating
1
Alien 1979,  R)
2
Aliens 1986,  R)
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
4
American Beauty 1999,  R)
5
28 Days Later 2002,  R)
6
Back to the Future 1985,  PG)
7
Batman 1989,  PG-13)
8
Beetlejuice 1988,  PG)
9
Blade 1998,  R)
10
Blades of Glory 2007,  PG-13)
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
12
Braveheart 1995,  R)
13
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
14
Bring It On 2000,  PG-13)
15
Caddyshack 1980,  R)
16
Casino 1995,  R)
17
Chicago 2002,  PG-13)
18
Chocolat 2000,  PG-13)
19
Clueless 1995,  PG-13)
20
Constantine 2005,  R)
21
Crash 2005,  R)
22
Dazed and Confused 1993,  R)
23
Dead Poets Society 1989,  PG)
24
Die Hard 1988,  R)
25
Donnie Darko 2001,  R)
26
Drumline 2002,  PG-13)
27
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
Elf 2003,  PG)
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
31
Garden State 2004,  R)
32
Ghost 1990,  PG-13)
33
Ghostbusters 1984,  PG)
34
Girl, Interrupted 1999,  R)
35
Gone With the Wind 1939,  G)
36
Good Will Hunting 1997,  R)
37
GoodFellas 1990,  R)
38
Grease 1978,  PG)
39
Halloween 1978,  R)
40
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
41
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
42
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
43
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
44
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
45
High Fidelity 2000,  R)
46
Hot Fuzz 2006,  R)
47
Interview with the Vampire 1994,  R)
48
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
49
King Kong 2005,  PG-13)
50
Knocked Up 2007,  R)
51
Labyrinth 1986,  PG)
52
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
53
Lost In Translation 2003,  R)
54
Mean Girls 2004,  PG-13)
55
Meet the Parents 2000,  PG-13)
56
Memento 2000,  R)
57
Men in Black 1997,  PG-13)
58
Monsters, Inc. 2001,  G)
59
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
60
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
61
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
62
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
63
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
64
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
65
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
66
Office Space 1999,  R)
67
Pan's Labyrinth 2006,  R)
68
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
69
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
70
Pulp Fiction 1994,  R)
71
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
72
Ray 2004,  PG-13)
73
Requiem for a Dream 2000,  R)
74
Rocky 1976,  PG)
75
Rush Hour 1998,  PG-13)
76
Rushmore 1998,  R)
77
Saw 2004,  R)
78
School of Rock 2003,  PG-13)
79
Shaun of the Dead 2004,  R)
80
Shrek 2001,  PG)
81
Sixteen Candles 1984,  PG)
82
Sleeping Beauty 1959,  G)
83
Sleepy Hollow 1999,  R)
84
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
85
Spider-Man 2002,  PG-13)
86
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
87
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
88
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
89
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
90
Thank You For Smoking 2005,  R)
91
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
92
The Big Lebowski 1998,  R)
93
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
94
The Breakfast Club 1985,  R)
95
The Color Purple 1985,  PG-13)
96
The Exorcist 1973,  R)
97
The Godfather 1972,  R)
98
The Godfather, Part II 1974,  R)
99
The Green Mile 1999,  R)
100
The Illusionist 2006,  PG-13)
101
The Incredibles 2004,  PG)
102
The Little Mermaid 1989,  G)
103
The Lord of the Rings 1978,  PG)
104
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
105
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
106
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
107
The Lost Boys 1987,  R)
108
The Matrix 1999,  R)
109
The Mummy 1999,  PG-13)
110
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
111
The Pianist 2002,  R)
112
The Princess Bride 1987,  PG)
113
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
114
The Silence of the Lambs 1991,  R)
115
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
116
The Truman Show 1998,  PG)
117
The Usual Suspects 1995,  R)
118
The Wizard of Oz 1939,  G)
119
Tombstone 1993,  R)
120
Toy Story 1995,  G)
121
Trainspotting 1996,  R)
122
Wedding Crashers 2005,  R)
123
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
124
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
125
When Harry Met Sally 1989,  R)
126
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments