My Favorite Movies
| missphebes's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fargo 1996, R) |
|
| 2 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 3 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 5 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 6 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 7 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 8 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 9 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 10 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 11 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 12 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 13 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 14 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 15 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 16 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 17 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 18 |
Mixed Nuts 1994, PG-13) |
|
| 19 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 20 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 21 |
Burn After Reading 2008, R) |
|
| 22 |
Layer Cake 2004, R) |
|
| 23 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 24 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 25 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 26 |
The Shining 1980, R) |
|
| 27 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 28 |
Sin City 2005, R) |
|
| 29 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 30 |
Closer 2004, R) |
|
| 31 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 32 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
































