Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  MissPequena's Rating My Rating
1
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
2
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
3
Heavenly Creatures 1994,  R)
4
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) 1971,  R)
5
Seconds 1966,  R)
6
Pickpocket 1959,  Unrated)
7
Letter From an Unknown Woman 1948,  Unrated)
8
Rope 1948,  PG)
9
Desert Hearts 1986,  R)
10
Freaks 1932,  Unrated)
11
Portrait of Jennie 1948,  PG-13)
12
The Major and the Minor 1942,  Unrated)
13
Pretty Baby 1978,  R)
14
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
15
The Trouble with Angels 1966,  PG)
16
Sky West and Crooked (Bats with Baby Faces)(Gypsy Girl) 1966,  Unrated)
17
Faces 1968,  R)
18
Shopgirl 2005,  R)
19
The Thin Man 1934,  Unrated)
20
The Seventh Veil 1945,  Unrated)
21
Kissed 1996,  R)
Kissed
Tonight's indulgent flick treat.
22
Crash 1996,  NC-17)
23
Matou a Família e Foi ao Cinema (Killed the Family and Went to the Movies) 1970,  Unrated)
24
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
25
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
26
Ball of Fire 1941,  Unrated)
27
Double Indemnity 1944,  Unrated)
28
Sorry, Wrong Number 1948,  Unrated)
29
Victim 1962,  Unrated)
30
The Servant 1963,  Unrated)
31
Down by Law 1986,  R)
32
West Side Story 1961,  PG)
33
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
34
Touch of Evil 1958,  PG-13)
35
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
36
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
37
Death in Venice 1971,  PG)
38
The Party 1968,  PG)
39
Safety Last! 1923,  Unrated)
40
Scarface 1932,  PG)
41
Duck Soup 1933,  Unrated)
42
The Third Man 1949,  Unrated)
43
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
44
Walk on the Wild Side 1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments