My Favorite Movies
| MissMovieJunk's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blade II 2002, R) |
|
| 2 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 3 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 4 |
American History X 1998, R) |
|
| 5 |
The Blair Witch Project 1999, R) |
|
| 6 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 7 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 8 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 9 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 10 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 11 |
Constantine 2005, R) |
|
| 12 |
United 93 2006, R) |
|
| 13 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Bunker 2001, R) |
|
| 15 |
The Crow: Stairway to Heaven , G) |
|
| 16 |
Doom 2005, R) |
|
| 17 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 18 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 19 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 20 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995, PG-13) |
|
| 21 |
Event Horizon 1997, R) |
|
| 22 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Stephen King's Rose Red 2002, PG-13) |
|
| 24 |
The St. Francisville Experiment 2000, PG-13) |
|
| 25 |
Alien 1979, R) |
|
| 26 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 27 |
Christine 1983, R) |
|
| 28 |
Girlfight 2000, R) |
|
| 29 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 30 |
Dark Water 2002, PG-13) |
|
| 31 |
Dirty Sanchez: The Movie 2007, R) |
|
| 32 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 33 |
Long Time Dead 2002, R) |
|
| 34 |
Dogtown and Z-Boys 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 36 |
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001, R) |
|
| 37 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 38 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 39 |
Friday the 13th 1980, R) |
|
| 40 |
The Beach 2000, R) |
|
| 41 |
From Hell 2001, R) |
|
| 42 |
Halloween 1978, R) |
|
| 43 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 44 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 45 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 46 |
Madhouse 2004, R) |
|
| 47 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 48 |
The Matrix Revisited 2001, Unrated) |
|
| 49 |
The Descent 2005, R) |
|
| 50 |
Major Payne 1995, PG-13) |
|
| 51 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 52 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 53 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 54 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 55 |
Toolbox Murders 2004, R) |
|
| 56 |
Hostel 2006, R) |
|
| 57 |
Session 9 2001, R) |
|
| 58 |
The Diary of Ellen Rimbauer 2003, R) |
|
| 59 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 60 |
Blade 1998, R) |
|
| 61 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 62 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 63 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 64 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 65 |
Go 1999, R) |
|
| 66 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 67 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 68 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 69 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 70 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 71 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 72 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 73 |
Kidulthood 2005, R) |
|
| 74 |
Ken Park 2002, Unrated) |
|
| 75 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 76 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 77 |
Exorcist II - The Heretic 1977, R) |
|
| 78 |
The Haunting 1999, PG-13) |
|
| 79 |
Wrong Turn 2003, R) |
|
| 80 |
Decoys 2003, R) |
|
| 81 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 82 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 83 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 84 |
Creep 2004, R) |
|
| 85 |
May 2002, R) |
|
| 86 |
Il Cartaio (The Card Player) 2004, Unrated) |
|
| 87 |
Fallen 1998, R) |
|
| 88 |
When a Stranger Calls 2006, PG-13) |
|
| 89 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 90 |
Cube 1997, R) |
|
| 91 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 92 |
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004, R) |
|
| 93 |
Dirty Love 2004, R) |
|
| 94 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 95 |
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979, NC-17) |
|
| 96 |
High Tension (Switchblade Romance) 2003, R) |
|
| 97 |
Baat sin faan dim ji yan yuk cha siu baau (The Untold Story) (Human Pork Chop) 1993, Unrated) |
|
| 98 |
Psycho 1960, R) |
|
| 99 |
Beavis and Butt-Head Do America 1996, PG-13) |
|
| 100 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 101 |
Dahmer 2002, R) |
|
| 102 |
Disturbing Behavior 1998, R) |
|
| 103 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 104 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001, R) |
|
| 105 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 106 |
Tamara 2005, R) |
|
| 107 |
Feast 2006, R) |
|
| 108 |
Bound 1996, R) |
|
| 109 |
The Black Dahlia 2006, R) |
|
| 110 |
Monster 2003, R) |
|
| 111 |
Training Day 2001, R) |
|
| 112 |
Storm of the Century 1999, PG-13) |
|
| 113 |
Bring It On: All or Nothing 2006, PG-13) |
|
| 114 |
The Crow 1994, R) |
|
| 115 |
The Hamiltons 2006, R) |
|
| 116 |
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986, NC-17) |
|
| 117 |
About Adam 2000, R) |
|
| 118 |
Apocalypto 2006, R)
This is a very good movie that explained how the mayas lived and what kind of rituals they had. But the beginning scene with the animal that was slaughert, was a littlebit to much for me. But the wor that the people had was kinda cool to watch because in the earlie days they didnt had guns and automatic weapons so they killed a little more brutal. Great movie!! |
|
| 119 |
Man on the Moon 1999, R) |
|
| 120 |
The Zodiac 2005, R) |
|
| 121 |
The Piano 1993, R) |
|
| 122 |
Dark Ride 2006, R) |
|
| 123 |
Smokin' Aces 2007, R)
ow my gosh this mvie is so cool and so fucking asome i wanna see it again an d again. I JUST LOVE THE 3 TREMOR BROTHERS!! they are insane!! the action was good and the end was hot aswell. But what i would like is that those 3 nazi's got there own movie because they are so funny and grose at the same time. |
|
| 124 |
Guest House Paradiso 1999, R) |
|
| 125 |
300 2007, R) |
|
| 126 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 127 |
Epic Movie 2007, PG-13) |



























































































































