My Favorite Movies


  MissLorna's Rating My Rating
1
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Totally loveable
2
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
you have to watch it
3
Are We Done Yet? 2007,  PG)
Are We Done Yet?
comedy at its prime lol... i loved this movie.. its rather predictable.. but it is a fun and worthwhile watch... kudos ICE CUBE yaay yaay!!!
4
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Its really interesting... the dance moves are DA BOMB!
5
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
Its a masterclass in smart, silly blockbuster movie. Its storyline is preposterous, and how the heist goes is a bit silly, but that's part of the fun, that's what makes the Ocean's series in general such a blast! The great cast and the smart dialogue just made it a pleasure to watch! GO FOR IT!!!
6
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) 2001,  R)
The Last Kiss (L'Ultimo bacio)
this movie succeeds in letting its actors shine, and you should see it for its great soundtrack!
7
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Nicholas Cage rocks! love the creativity involved...
8
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
didn't think Ashanti could act...
Jesse Metcalfe was jus HOOT!! hilarious movie!
9
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
one word .... FANTASTIC!!!!
10
Juwanna Mann 2002,  PG-13)
Juwanna Mann
hilarious.. and totally awesome!
11
Dance with Me 1998,  PG)
Dance with Me
AMAZING!!!!!!!!!!!
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
I loved it and Ocean's Eleven worked particularly well because of its starry cast, and the fact the cast were clearly having an absolute ball making the movie.
13
Love at First Bite 1979,  PG)
Love at First Bite
entertaining.. loved the tagline: "Your favorite pain in the neck is about to bite your funny bone.." hahaha
14
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
loved the mini coopers.. no blood was shed either...! unlkike many of its kind
15
Are We There Yet? 2003,  PG)
Are We There Yet?
HILARIOUS.. LMAO!!!
16
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
totally loved it.. i'd watch it gaain and again
17
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
woow.. Antonio BANDERAS.. caro mio..! love this man! loved the movie
18
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
What can I say? it's one of my favorite movies. It has everything: love, romance, action, sorrow, and happiness. Shane West and Mandy Moore have wonderful chemistry together, and it shows. It makes you feel like you want to become a better person, and not be so selfish, self-centered, and makes you realise that there more important things in life.
19
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
It's a romantic movie that will have men alert enough to have an intelligent conversation afterward. Don't believe what the sour critics say about this movie ? besides are any of them single in the current dating world? I believe most of them are either married or so hopelessly ridged in their solitary life that they wouldn't recognize dating for middle classed professionals people if it was on a screen in front of them. And am not hating hehe...
20
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
I desperately wish that the Farelly brothers would go back to doing gross-out comedies like they did with Dumb and Dumber, Kingpin, Me, Myself, and Irene, and this. This is by far the best of all their movies. There are three kinds of comedy. Comedies that make you smile (Sixteen Candles), comedies that make you laugh (Airplane), and comedies that cause you to nearly asphyxiate yourself from laughing so hard. This is one of those rare third category movies. With the friends I watched it with, the laughs sounded like nuclear bombs going off in the theatre hall. It's that funny.
21
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
great story!
22
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
very very interesting
23
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
This is a fun movie that can be enjoyed thoroughly by the adult set as well as its seeming target audience, teens!
All in all, this movie is great fun and more well-done than might be initially expected!
24
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
I was afraid of this movie. For a long time I feared that one day, Eminem WOULD make a movie - and that movie would suck!!!!

Along it came, and you know what? It didn't suck. Man, was I relieved.The final battles in the movie, are the absolute climax. If you ever had any doubts about Eminmems talents - one way or the other - you definitely know his worth now!

- Some might say that it must be easy to play yourself, and it's not a secret that this movie is somewhat autobiographic. But it sure takes guts to put yourself out there like that, well done.
25
Shall We Dance 1937,  Unrated)
Shall We Dance
thumbs up!
26
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
wooooooooooow!
27
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
hilarious...
28
Enough 2002,  PG-13)
Enough
captivating drama
29
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
Laws of Attraction
Julianna Moore and Pierce Brosnan should have just hooked up for real after this movie...
30
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
FANTASTIC,
31
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This movie seems to be postcard perfect, a lesson straight out of the director's guide to romantic movies. Boy meets girl, love from the other side of the tracks, a date by the water, etc. And the wonderful thing about this movie is that it takes what seems like a story you've heard already and still moves you deeply. It really speaks about love in a way that most romantic movies miss by speaking in cliché or adding in numerous complications to dramatise things. There have been other great movies to comment on love in recent years (Eternal Sunshine, Lost In Translation jump to mind) but this movie fills a need that those other movies miss: the need for a straight, sweep you off your feet romance. Too bad there can't be movies like this every year...
32
Wedding Crashers 2005,  R)
33
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
This movie was awesome! As bad as it is good. It's definitely the guilty pleasure of its time... Tyrese was fantabulous! Its a great movie and anyone who likes cars should check this movie out, its got one of the best action scenes I've ever seen in a minute...!mad luv
34
Poseidon 2006,  PG-13)
35
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Drew Barrymore and Mr. Sandler had worked together before to surprisingly good results. They show an easy chemistry between them that serves the movie well. The idea of making Adam Sandler an aquarium doctor offers a lot of possibilities; his scenes with the walrus are hilarious. Sandler rocks!
36
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Richard Gere and Julia Roberts at their best... its a definate must watch.. i know i'd love to watch it again..!
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Intereting!
38
American Pie 1999,  R)
American Pie
This has got to be the best teen sex flick. Not only is it realistic so teenagers can relate to some of the situations ,its also hilarious ,so your guaranteed to laugh your head off.I do every time I watch it.I would recommend this movie to any person that enjoyed Fast Times at Ridgemont High which was also a great movie. Not only did I love the storyline and plot but the actors fit the characters so well, they made them all seem so realistic.Go see this movie if you haven't and also rent the sequel while your at it.
39
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
loved it loved it!
40
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Overall, A good comedy worth seeing. Especially if you are an Adam Sandler fan.
41
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
awesome!!!!
42
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
43
The Animal 2001,  PG-13)
The Animal
hahaha.. this guy is just hilarious...go Rob Schneider!
44
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The special effects do not stand out - and that's a compliment. Even in state of the art movies of late I have been aware that I could be watching a video game. Here I only occasionally noticed that things were clear computer effects, even though the majority of the film was! This is how they SHOULD be used - not as a draw in their own right but as part of the film. Whether it be the massive battle scenes that are spectacular or the animated spider or just the fact that I forget that Gollum is only an effect, I cannot fault it's use of effects or the sheer visual feast that is this film.
45
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
yu need to watch it....!
46
Shrek 2001,  PG)
Shrek
nice
47
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
awseomeness
48
Barbershop 2002,  PG-13)
Barbershop
way oo cool!
49
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
superb!
50
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
Anything that ahs got any Wayans or the whole load.. am for it.. this one as FANTABULOUS!
51
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
The Fighting Temptations
Awesome!!!!
52
The 6th Man 1997,  PG-13)
The 6th Man
worth watching!
53
Friday After Next 2002,  R)
Friday After Next
cool! mos definately a MUST WATCH!
54
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
loved it
55
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
How Stella Got Her Groove Back
awesome!!! totally loved it!
56
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
pals, if yu aint watched it.. YOU NEED TO, guys especially
57
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
watched it... and Finding Nemo' is one heck of a movie trust me on this-nine out of ten.
58
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
for the SISTAHS!
59
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
guys... watch this..!
60
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
woow, after this movie...i should be having ice skating escapades at panari sky centre, NBI. who's feeling me..lol
61
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
mmm... comedy at its best
62
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
aawww.. takes me way back to them good old days.
63
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
The Nutty Professor
hahaha! hilarious.. if yu havent watched it... what are yu STILL waiting for...
64
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
love love loved it!!!!
65
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
wooow!
66
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
cooool!
67
First Daughter 2004,  PG)
68
Twins 1988,  PG)
Twins
totally hilarious...
69
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
cool!
70
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
interesting!!! these penguins had game.. lol
71
The Perfect Stranger 2005,  Unrated)
The Perfect Stranger
amazing....
72
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
splendid performance by all..!
73
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain 1997,  G)
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain
yeah.. still.. way back... but this has some adventurous moments.. still love it!
74
Man on Fire 1987,  R)
Man on Fire
i love Denzel Washington!
75
Blade 1998,  R)
Blade
Wesley Snipes... fantastic show by him on here...
76
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
hahaha, what can i say abt this one.. the name was a put off.. but i was pleasantly surprised... way too cool!
77
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
My Boss's Daughter
loved this!
78
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
i love this kid!
79
Terror in the Haunted House 1958,  Unrated)
Terror in the Haunted House
if yu feel horror, then this is for yu..!
80
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
love Robin Williams...
81
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
I Still Know What You Did Last Summer
spooky.. but cool!
82
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
FANTASTIC!!!
83
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Well.. wat can i say.... TWISTED if yu ask me... but hey.. yu be the judge
84
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
loved it!
85
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
Get Rich or Die Tryin'
it was aiight!
86
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
i loved it.. Anthony Hopkins and Brad Pitt aced it making the movie intriguing
87
Ghost Lake 2004,  R)
Ghost Lake
if yu love HORROR!!!
88
Too Young to Die 1990,  R)
Too Young to Die
aww man,... this movie was sad... was hooked on this one and i'd recommend it to anyone, any day any time.. watch it ya'll
89
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
All in all, 90 minutes of sheer enjoyment. Even with the predictable ending, I have to highly recommend this movie. If you can suspend belief for a little while, you will be rewarded.
90
Rise and Fall of Idi Amin 1981,  R)
Rise and Fall of Idi Amin
This movie is a movie that leaves a lasting impression, of just what a madman Amin really was. Olita does a memorable, if not comparable role to Amin. It shows what happens when a war monger takes command of a tiny 3rd world country- Uganda. You better like this film or else....
91
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
super cool!
92
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
Loved Aaliyah (RIP) and Jet Li on here... loved it!
93
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
Yrese.. woow.. he was cool on here.. it was a good1.
94
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Interesting!
95
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
Jaws 4 - The Revenge
cool!
96
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Spielberg does it AGAIN!!! this movie is a must watch y'all
97
Last Dance 1996,  R)
Last Dance
Fantastic!
98
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
creepy.. the story line was creative... and entertaining... loved it
99
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
Drama, drama and more drama...
100
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
loved theis movie Forrest Whitaker.. pulled off an Idi Amin role superbly.. still wish Will Smith won the Oscars..lol
101
Escape From Sobibor 1987,  PG)
Escape From Sobibor
This is one of the most terrifying accounts of the atrocities which took place during World War II. In terms of realism it far surpasses Schindler's List, to the extent that it's quite frankly hard to sit through. But the sheer realism is also what makes it such an important piece of filmmaking. Certainly, Escape from Sobibor has coursed some reflection on my part.
102
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
This was a good movie on the whole. I love Ben Stiller to bits... i would give it a 7 on 10
103
Flirting With Disaster 1996,  R)
Flirting With Disaster
Stiller is the movie and the movie is Stiller. Even in such forgettable films as Mystery Man and When Lucy Fell, the man''s genius was evident. In this frantic comedy, it never strikes a false note. This had me in stitches from beginning to end..
104
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Darlings, this is a dramatic, funny, romantic, time-travelin' movie. And the film succeeds because the chemistry between Keanu & Sandra is tangible. They've worked together before & genuinely like each other. It's the most important element; because their comfort level helps you believe the story and forget that you're watching Sandra & Keanu. As the characters get to know each other through correspondence, the film seduces you into suspended belief. Your left-brain's logical, analytical, fact-based reasoning doesn't want you to root for them, but your heart does. This film skips over the scientific & enables you to explore the tiniest possibilities of 'what if.......' Yes, it's corny, but so what. So is ROMANCE! See it with someone you desire! I MEAN IT!!!
105
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
106
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
What can i say, Queen lieraly brought down the house in here!!!
Overall, Bringing Down the House is a bit of a mixed bag, but approached as a light "sketch comedy/drama", it is entertaining. My rating occasionally leaned towards a 7, but remained closer to a 7.5 or 8 or 9 or 10.
107
Big Momma's House 2000,  PG-13)
108
Perfect Stranger 2007,  R)
Perfect Stranger
This movie did not meet my expectations...
This is a movie that jerks us around simply for the sole fact that it wants to jerk us around. It doesn't want us to figure it out, and it doesn't play fair. The movie stresses time and time again that everyone has dirty secrets, and yes, many secrets are exposed. The problem is almost all of these secrets exist simply to throw us off course. Not one leads to the correct answer.This is just one very uninteresting movie that doesn't even have the nerve to play fair.
109
Pulp Fiction 1994,  R)
110
No Reservations 2007,  PG)
111
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
Amazing.... loved it... got mad luv for Maurice Chestnut....
112
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
woooow!!!! loved it, loved it, loved it...!!!!!!
113
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
hahaha! Eddie Murphy outdid himself here!
114
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
sizzling hot!
115
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
just like the tag line.. it really is A Truly Moving Picture ...
If you are in the mood for an inspirational film than you should go see this film. It puts you in a really good mood and makes you feel great! 'Freedom Writers' was filled with drama, humor, and more. It was a really nice film and a must see. 'Freedom Writers', has something for everybody. It is a film that people will love no matter what and who they are.
116
300 2007,  R)
300
amazing!! i loved it!!!! its a must watch
117
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
I had no idea I would enjoy myself so much! But then again, Queen LaTIFAH IS ONE OF TEH BEST ACTRESSES OF ALL TIME. Queen Latifah plays Georgia Byrd, a shy, quiet, insecure frump, with a secret passion for cooking and for her co-worker, Sean (the most endearing character that L.L. Cool J. has ever played!). After hitting her head and suffering a concussion, Georgia has a cat-scan that reveals several brain tumors. With less than a month to live, Georgia takes all the money she has and treats herself to the European vacation of a lifetime. She flies first class, stays in the Presidential suite, eats the finest food, and lives like she was dying. "Last Holiday" is pure fantasy and pure fun, and it never takes death too seriousl.
lOVE LOVE LOVE THIS MOVIE

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments